| pilu999 a întrebat:

Salut,
vreau sa imi cumpar routerul asta http://www.emag.ro/......ER2Z2BBBM/ dar vreau sa stiu daca voi conecta routerul la PC (prin cablu) imi va scade viteza de download/upload, acum descarc cu ~11 MB/s, vreau sa stiu daca viteza va scade si daca da cam cu cat.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Nu o sa afecteze nici o viteza. Daca acum ai 11mb/s inseamna ca ai abonament de 100mbps sau atat iti tine placa de retea.
Router-ul ala ofera pe hartie 1000mbps, dar practic in cam 500 deja incetineste. Deci oricum, e bun.

| pilu999 explică (pentru sltlp):

Da abonamentul e de 100 mbps, si cred ca placa de retea nu duce mai mult.Multumesc pentru raspuns!

| sltlp a răspuns (pentru pilu999):

Poti verifica asta daca stii ce placa de retea ai.
Profitand de moment, jipa95 iar vorbeste aiurea, nici n stie ce ala dual-band. Pacat ca m-a blocat ca ii spuneam eu cu "Ce a gresit ".

4 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Wow, este un router destul de bun. Eu detin tot un tp link, este dual band ( 2 antene a cate 5db fiecare ), si nu imi scade viteza la net, nici macar cu 10kb. Acel tp link tl-wr este u ''monstru'' foarte stabil, cu o raza de acoperire foarte mare!

| mont a răspuns:

Nu iti va scadea viteza prin cablu, e ok.