| Lomy1997 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un laptop si vreau sa stiu daca este bun pentru jocuri
http://www.pcgarage.ro/......2gb-black/ va rog daca ma puteti ajuta cu niste pareri multumesc! dau funda!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Gddr5=ddr5. Diferanta e ca acel g arata ca e vorba de memorie pentru placa video.
Si acestea da, sunt mai performante, dar si mai scumpe. Eu as merge pe Lenovo, deoarece are hdd mai spatios si gpu mai performant, plus ca e si mai usurel.

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Este praf pentru jocuri.
In general laptop-urile nu is indicate in jocuri, asta e prima problema. problema 2 e ca tu ai ales un laptop e 7 inch cu rezolutie full hd. Pai saraca placa video trebuie sa proceseze de cam 1.5-2X mai multi pixeli fata de un laptop standard de 15.6 inch. Asta se traduce ca: performante mai mici in jocuri. E drept, calitatea imaginii, in filme etc o sa fie foarte ok, dar in gaming nu te ajuta asta.

De asemenea, este neaparata nevoie de un laptop? Cu un desktop in banutii astia iesea ceva foarte frumos.

| Lomy1997 explică (pentru sltlp):

Da neaparat laptop dar am gasit altele http://www.pcgarage.ro/......2gb-black/ http://www.pcgarage.ro/......4gb-black/ pe care dintre ele sa merg?

si mai am o intrebare care e diferenta dintre gddr5 si ddr5 care este mai bun?

| sltlp a răspuns (pentru Lomy1997):

Gddr5=ddr5. Diferanta e ca acel g arata ca e vorba de memorie pentru placa video.
Si acestea da, sunt mai performante, dar si mai scumpe. Eu as merge pe Lenovo, deoarece are hdd mai spatios si gpu mai performant, plus ca e si mai usurel.

| Jipa95 a răspuns:

Tip Notebook : categorie MULTIMEDIA! Este mai mult un laptop pentru multimedia, jocuri mai putin. Adevarat, ruleaza majoritatea titlurilor aparute de curand in materie de gaming, dar nu pe detalii maxime.