| Justusee34 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un SSD pentru laptop momentan viitor o sa il pun pe pc.
120gb kingstone(104lei)+15 transport eMAG
Vreau sa stiu cum sa am viata lui cata mai mare ca am inteles ca e destul e mica?

De ex de fiecare data cand il stang si il pornesc laptopul sau ma joc Minecraft sau alt joc sau ma uit la un film scurtez din viata lui?

Eu am sa imi instalez pe el w7 32bit si drivere de la placa video si cateva programe
Google chrome, Avast antivirus, 3dpNet ( pentru placa de retea).
Si un joc doua Minecrat si poate un Metin2

10 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca te referi la Kingston acesta http://bit.ly/2Dqeu76 e ok. Uite cum ti-l alegi:
http://www.youtube.com/watch?v=6UxStw2tz-I

| RAY a răspuns:

Eu unu am 20, 5 tera in 2 ani si jumatate si mereu descarc si uplodez, e de la Samsung ceea ce si recomand, parerea mea e ca in urmatori 4, 5 ani nu o sa ai probleme cu un ssd

| Frank51 a răspuns:

Stai linistit, SSD-ul are o durata de viata cel putin egala cu HDD-urile. Avantajul la SSD este ca nu se strica sectoarele ca la HDD si ca in principiu este mult mai fiabil. Practic daca iti iei un SSD esti asigurat urmatorii 7-10 ani.

| Sp3edy a răspuns (pentru Frank51):

@ Frank51, nu o sa tii tu un pc 10 ani, am un pc mai vechi de 4 ani si nu am ce sa fac cu el, in 10 ani poate ca ssd-urile or sa fie cum sunt acum hdd-urile din cauza ca tehnologia avanseaza din ce in ce mai rapid, daca investesti intr-un pc sa il ai 10 ani o sa fii dezamagit de rezultat laughing. E la fel ca si cu telefoanele, nu te vad sa folosesti un telefon de acum 10 ani pentru ca tine el mult si rezista laughing.

| Frank51 a răspuns (pentru Sp3edy):

M-am referit la fiabilitatea SSD-ului. -.-

| NLS a răspuns (pentru Sp3edy):

Telefoanele mai mult de 2-maxim 3 ani nu prea tin, adevarat.
Insa la PC-uri e putin altfel.
Cu un upgrade de placa video eventual, poti pastra un PC undeva la 8-9 ani, asta daca investesti initial cat trebuie.
Al fratelui meu dateaza din 2009, al meu din decembrie 2011 (desi l-as fi putut schimba de mult, nu doresc..inca).
Doar la video au primit upgrade, plus cate un HDD (am pierdut fiecare cate unul), plus a meu a primit alt SSD dupa ce primul s-a defectat.

| Sp3edy a răspuns (pentru NLS):

In fine tot ce am vrut sa zic este ca un SSD nu merita doar ca se te uiti la filme, sa joci mincraft si metin2, daca iti pui un ssd in prezent este pentru rula jocuri si programe noi care apar de acum incolo, nu jocuri de zeci de ani, dar poate o sa foloseasca acel ssd cand o sa isi construiasca un pc si atunci scuteste bani, cine stie. In legatura cu pc-ul tau din 2011 nu stiu cum ai facut tu upgrade la placa video de ultima generatie si ram de ultima generatie din moment ce eu unul cred ca placa de baza nu iti permitea asa ceva, dar in fine poate stii mai bine big grin.

| NLS a răspuns (pentru Sp3edy):

Acolo cam ai dreptate.
Pentru un asemenea sistem, nu e neaparata nevoie de SSD.

**nu e chiar de ultima generatie, insa face ce nu facea prima.

e un AsRock Extreme 7 Gen3 (Z68),

Initial am avut o gtx 770, am trecut la RX 580. (intre ele am avut si o Quadro M4000 SH - ce momentan someaza, insa o sa ma intorc la ea in curand). (caut metode sa combin in acelasi sistem un GTX + o Quadro)

PS: din cate stiu, duce si RTX-uri. (si placa de baza si sursa)

| NLS a răspuns:

Stai linistit!
Sunt ceva mai rezistente decat HDD-urile, (insa tot exista sanse mari sa se defecteze inainte sa ajunga la capatul vietii.)

La inceput am avut un OCZ pe SATA II, MLC (se stia ca Sandforce sf-2281 e un controller problematic) ce mi s-a dus dupa 3 ani si jumatate.

Acum am un TLC de la Samsung, decamdata merge foarte bine, insa urmatorul va fi cu siguranta un MLC, tot de la Samsung.

Kingston sunt decenti, insa nu sunt foarte rapide.
Dar daca ala e bugetul si vrei cu orice pret SSD, nu ai alta alternativa.

| Sp3edy a răspuns:

Dar de ce cumperi ssd pentru ce vrei sa faci tu cu el? Parerea mea este ca doar dai banii aiurea doar ca sa fii in trend, eu am un pc gtx 1080 si 32gb ram si chiar si asa nu am nevoie de SSD, iti recomand mai bine un hibrid, adica un sshd. Pentru metin2 si minecraft sa cumperi ssd da, probabil ca nu pot sa te opresc dar sunt bani aruncati aiurea. Bafta