| Powerups a întrebat:

Salut.
Vreau sa imi fac un pc nou pe piese si am cam asa:
i5 6500; placa video gtx 1060; 16gb ram; sursa de 550w etc.
Problema este ca eu am de la pc-ul vechi un monitor de la Samsung care are VGA, nu DVI D.
Un prieten imi zice ca adaptoarele nu sunt bune si ca trebuie cumparat neaparat un monitor nou, voi ce parere aveti?
*rog doar pe cei care chiar se pricep la chestii de genul sa raspunda*

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Nu trebuie sa cumperi nici un monitor nou, toate placile video inclusiv cele din seria 10 de la nVIDIA vor functiona fara probleme si pe monitoare VGA.
Spre ex daca esti decis sa iei acest gigabyte http://www.pcgarage.ro/......5-192-bit/ poti folosi fara probleme acest adaptor https://www.itgalaxy.ro/......ata-93365/ pentru monitorul tau.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un adaptor costa cativa lei si e un compromis pana ce iti poti permite un monitor nou, cu extra-calitati, de ultima ora.

| Nemessys a răspuns:

Prietenul tau are dreptate. Daca vrei o calitate mult mai buna eu iti recomand sa-ti iei unul nou.

| octav005 a răspuns:

Este adevarat. daca vrei cu adevarat sa se vada claritate. ia-ti un monitor ce are DVI, s-au HDMI.
pe VGA se vede bine. dar pe DVI se simte diferenta culori, contrast, etc

| Mihai1810 a răspuns:

Despre ce adaptoare e vorba? ca nu inteleg nimic din intrebare.