| ShutFickOn a întrebat:

Salut, vreau sa imi iau pc si am niste casti de telefon. Imi va merge microfonul de la ele sau trebuie sa cumpar separat? Si daca da, cam cat ar costa un microfon cat de cat ok?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Căștile vor merge la pc doar ca să asculți, dar nu vor funcționa ca să și vorbești la ele atunci când folosești Skype, nici în jocuri online, nici în alte aplicații de chat.
Ori cumperi căști pentru pc care au două mufe (una verde prin care iese sunetul de la pc și una roz prin care intră sunetul în pc), ori cumperi un adaptor așa cum ți-a spus callerofthestorms (dar care nu ți-a dat un link de unde poți să le și cumperi):
https://m.emag.ro/......DX896YBBM/

Ori îți cumperi microfon pentru pc: https://m.emag.ro/search/Microfon%20pc?ref=effective_search
Pretul unuia decent este de la 25 lei. Dacă aș fi folosit așa ceva îți recomandam unul bun care să nu îți facă probleme sau să îți dea bătăi de cap la instalare în pc. Selectează microfoanele după cele mai bune review-uri.

3 răspunsuri:
| johnbucuresti a răspuns:

Daca are o placa de sunet buna merge cu orice tip de casti
Dar daca are o placa de sunet standar este posibil sa se arda strece distruga cand bagi castile de tel cu mic in ea

| graworu a răspuns:

Daca castile au microfon, o sa mearga, daca nu, poti sa cumperi un microfon decent de birou la preturi in jur de 50 de lei. Dar oricum, chiar si un microfon de 10 lei isi face treaba. (am 2 metri)

| callerofthestorms a răspuns:

Iti trebuie un cablu jack cu input de microfon si speaker.

Ceva de genul: https://images-na.ssl-images-amazon.com/......L1100_.jpg