| RobertN12 a întrebat:

Vreau sa imi recomandati un windows bun pentru urmatorul sistem:
Placa de baza: M2N-SLI Deluxe (Asus)
Placa video: nVidia Ge Force GT 630 2gb GDDR3 (128 bit)
Rami: 4GB DDR2
Procesor: AMD Athlon 4400+ Dual-Core 2. 3Ghz

In momentul asta rulez Windows 7 Ultimate 64bit dar imi merge cam greu (se blocheaza si mai multe chestii)
Vreau sa stiu daca ar merita sa rulez vechiul Windows XP.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows 7 pe 64bit il poti pune doar daca ai peste 4GB Ram, degeaba l-ai pus daca ai doar 4. e si normal sa-ti mearga greu.
Daca o sa bagi Windows XP, unele jocuri nu o sa-ti mearga, fiindca cer doar Windows 7, eu iti recomand sa-ti bagi Windows 7 32 bit

| RobertN12 explică (pentru anonim_4396):

Stai linistit ca l-am avut si pe 32 bit (Windows 7 Ultimate) si tot se blocheaza.
Daca il pun pe 32 de bit nu imi mai citeste 4GB ram ci 3.15 sau 3.25

| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertN12):

Atunci nu-mi explic de ce ai probleme cu el, incearca sa-l cureti cu CCleaner poate nu mai ai probleme happy

| RobertN12 explică (pentru anonim_4396):

Folosesc deja acest program, dar hdd-ul face niste zgomote ciudate. posibil sa aiba baduri si sa ingreuneze sistemul de operare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertN12):

Si la mine HDD(cred) incepe sa baraie sau scoate sunete ciudate si n-am probleme cu PC, merge excelent, poate are praf PC, incearca sa-l cureti.

| RobertN12 explică (pentru anonim_4396):

Am un compresor, ieri (duminica) l-am curatat tot de praf. Nici-un rezultat. iar cand aprind pc-ul hdd-ul face niste zgomote ciudate. atunci cand apare imaginea cu bios-ul trebuie sa astept vreo cateva secunde (10-15 secunde) apoi porneste si ajunge undeva (ecran-ul ramane negru iar acolo apare liniuta aia (-) ca si cand ai instala windows-ul si iti scrie press any key to continue sau ceva de genu, astept aprox 1 min 2 si imi scrie ori Error loading operating system ori Disk boot failure. Press insert system cd and press enter sau ceva de genul. apoi cand dau restart nu imi mai apare acele erori. Treaba asta mi-o face de mult, mult timp

| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertN12):

N-am patit asa ceva niciodata, imi pare rau ca nu te pot ajuta sad sper sa te ajute altcineva care stie acesta problema.

| xXxXxCataxXxXx a răspuns (pentru RobertN12):

Probabil ai niste probleme la hdd...am patit ceva de genul dar de foooarte mult timp pe un pc mai vechi acum 4-5 ani am schimbat hardul si a fost ok nu stiu sigur ce sa zic ar putea fi cel mai probabil hard-ul dar nu vreau sa dai bani pe altul degeaba..incearca sa gasesti la un prieten sa il inlocuieste 1-2 zile sa vezi cum se misca cu alt hdd.

| RobertN12 explică (pentru xXxXxCataxXxXx):

Hdd-ul meu cred ca e sata 2 (are niste cabluri rosii). Pot folosi orice tip de hdd si sa pun acele cabluri rosii?

| xXxXxCataxXxXx a răspuns:

Ai de mult win 7 pe el? Sau l-ai instalat recent?

| RobertN12 explică (pentru xXxXxCataxXxXx):

Folosesc de aproximativ 2 ani windows 7, bineinteles ca l-am si reinstalat, windows-ul a fost reinstalat Sambata