| Pepyo a întrebat:

Salut, vreau sa imi reinstalez windows-ul, l-am bagat pe stick si as vrea sa stiu cum ar trebui sa procedez. Adica la calculator pe ce tasta trebuie sa apas dupa ce bag stick-ul ca sa incep sa instalez windows-ul.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa ai stick-ul boot-abil introdus in-trunul din porturile USB.
Dupa ce porneste calculatorul, pentru 1-2 secunde apare un mesaj, care indica cu ce tasta intrii in BIOS SETUP si cu ce tasta intrii pe lista de boot-are (Boot order).
Notezi tasta pentru ordinea de boot-are si resetezi calculatorul (din buton).
Cand apare din nou mesajul, apesi rapid tasta pentru lista de boot-are, iar cand apare lista, alegi stick-ul USB. De aici trebuie sa porneasca instalarea de pe stick, daca a fost preparat bine.

Daca la pornire nu-ti apare mentionata tasta pentru lista de boot-are, atunci trebuie sa intrii in BIOS, la meniul Boot sa pui stick-ul USB pe primul loc, dupa care iesi din BIOS Setup (Exit, Quit) prin SALVAREA modificarilor.
Daca stick-ul este preparat corect, atunci calculatorul porneste pornind de pe stick si incepe instalarea.
Urmezi pasii de pe ecran...

| cristi202 a răspuns:

Dacă întrebi cum ar trebui sa procedezi, e clar ca nu ai habar de ce vrei sa faci, și, decat sa faci vreo prostie, sau în cel mai fericit caz sa mai pui o suita de întrebări, mai bine lași treaba asta pe seama cuiva care se pricepe. Reinstalarea Windowsului nu e ceva simplu pe care oricine sa il poată face.

| anonimg a răspuns:

1. Nu toate calculatoarele suporta instalarea windows-ului de pe stick.
2. Nu toate usb-urile sunt facute sa suporte instalarea unui windows. Windows-ul trebuie scris intr-un anumit fel pe un stick, si nu este de folos daca este doar copiat pe stick. Exista un program care poate scrie windows-ul pe un stick.
3. Trebuie sa intri in bios si sa selectezi optiunea ca windows-ul sa fie bootat de pe usb (de pe un dispozitiv usb). Deci trebuie ca placa de baza sa fie de generatie mai noua ca sa suporte instalarea windows-ului de pe usb(stick).
4. Apoi windows-ul ar trebui instalat la fel ca si dupa un dvd.

Uite aici: https://www.youtube.com/watch?v=RT7uFIjgNkE

| QElenaBoghiu a răspuns:

Depinde de pc.

Eu apasam pe f2 și la boot mutam usb sus din tasta 6.

Găsești și tutoriale pe YouTube

| gogu220 a răspuns:

Mai bine apelezi la cineva care se pricepe, e posibil să le încurci şi mai său faci.

| marinaru777 a răspuns:

Sticul se face bootabil cu un programel, ca sa buteze de pe stick prima data este optiune in BIOS, biosul difera in functie de placa de baza nu are treaba cu versiunea de windows, can pornesti pc ai sanse sa iti arate de pe ce tasta intra in BIOS daca nu cauti pe google modelul la placa de baza, sa aflii modelul dai pe Start/search si scrii dxdiag dai yes pentru test si ai omdelul pe prima pagina succes

| CarcotasulVesel a răspuns:

Cauta modelul tau de placa de baza/laptop urmat de "boot key"
sau bios key, iar in bios modifici ordinea de bootare cu stick-ul primul urmat de hdd/ssd pe care vrei sa instalezi

| 2EXA a răspuns:

W7 = apesi pe F2 cand ti se deschide pc-ul
w8, w10 = f9, f12, sau f11 nu mai tin minte exact.
Selectezi de la boot ce sa iti deschida, si dai pe "USB "