| RaduGavrila02 a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati cu ceva. Vreau sa imi reinstalez windowsul singur ( windows 7 ultimate ). Nu stiu sa
reinstalez. Imi spuneti va rog frumos toti pasii pe care trebuie sa ii urmez de la A la Z. Sa imi dati va rog frumos un link de download pentru windows 7 ultimate bun. Ca daca voi invata sa imi reinstalez windowsul imi voi cumpara si windows original. Va rog frumos ajutati-ma.

P.S. Windowsul vreau sa fie bagat pe stick cand il instalez deoarece am stick de 16 gb si o sa imi intre

Funda happy!

Răspuns Câştigător
| MskDesign a răspuns:

Ok
Inainte de a instala Windows 7, trebuie sa te asiguri ca ai cel putin minimele cerinte ale acestui sistem operativ.

Pentru a putea face un stick bootable ai nevoie de un pc cu windows 7 si o imagine iso al sistemului operativ.Cu programul Windows 7 USB/DVD download tool, care se gaseste aici http://www.microsoftstore.com/......wnTool,iti vei face stickul si aici videotutorial in limba romana cum se foloseste http://videotutorial.ro/......al-video/.

Intri in Bios, dand restart si apasand pe F2 sau DEL.Acolo la First Boot device alegi removable device, dai F10 si salvezi. Windowsul se va restarta.

La redeschidere, va trebui sa iti apara un scris unde iti va zice sa apesi orice tasta pentru a boota de pe stick, astfel vei intra in instalarea windowsului.Va trebui sa accepti termenii si conditiile impuse de Microsoft bifand casuta de jos.Vei alege instalarea pentru utilizatori experti si de acolo instalarea e cam mura in gura.Succes!

PS.Imaginea ISO trebuie sa o cauti singur.

| RaduGavrila02 explică (pentru MskDesign):

Multumesc mult happy
Dar ca sa imi reinstalez windowsul ( acesta fiind pe dvd ) fac la fel in bios? Tot aceleasi comenzi?

| MskDesign a răspuns (pentru RaduGavrila02):

Depinde pe ce este setat First Boot Device, e bine sa controlezi. Poate fi setat pe Hard Disk.Controlezi,si daca trebuie modificat, modifici si dai F10 si OK.

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ca daca voi invata sa imi reinstalez windowsul imi voi cumpara si windows original...happy Ma copil, ia pune tu mana la munca si nu mai fa cereri din astea publice, ca nu se stie cine le vede si s-ar putea sa te caute unii pe acasa!