| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, vreau sa-mi achizionez un desktop, are rost sa mai astept cateva luni sa apara si celelalte procesoare de la Intel din seria 6 fara k in coada, sa se mai ieftineasca placile baza ddr4, memorile? si o sa apara gtx 960TI. Sau sa nu ma arunc sa pun placa de baza si ram ddr4, ma gandesc ca peste un an doi se vor folosi ddr4 si eu va trebui sa schimb placa de baza, memoriile si procesorul daca vreau ddr4?
Voi ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| notefree a răspuns:

Zic sa astepti mai apar procesoare noi din seria skylake
Ma gamdesc ca in jumate de an i5 skylake va fi la 1000 lei 950 lei
Placi de baza pe socket 1151 inca se mai lansează si deja sunt unele care scad sub 500 lei si au suport ddr4
Pe scurtate merita sa astepti

| Celcareajuta a răspuns:

Pe principiul asta mereu merita sa mai astepti cate putin si poti sa ajungi sa tooot stai pana apare urmatoarea generatie (eu cred ca or sa apara din ce in ce mai repede). Tu pui intrebarea de parca vrei sa ai mereu highend-ul, gen schimbi imediat ce apare ceva. Orice buget ai avea si daca ti-ai lua tot ce e mai bun pe piata la momentul actual, iti garantez ca in 2 ani o sa fie depasit extraordinar de mult si o sa vrei sa il schimbi cu totul...Nu poti sa iti iei PC pentru o viata