| Cristian_George_1998 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar niste placute de ram. Conteaza sa fie frecventa mai mare? Care sunt avantajele?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Frecventa inseamna viteza de transfer a datelor in MBps. cu cat este mai mare, cu atat si placutele RAM sunt mai puternice. totusi daca vrei sa le adaugi pe langa alea pe care le ai este recomandat sa fie de aceeasi frecventa pentru ca asa vor functiona la aceeasi viteza.
de asemenea conteaza tipul placutelor de RAM si daca placa de baza suporta doar DDRAM3 atunci trebuie sa cumperi DDRAM3. daca nu stii detalii despre placutele de RAM actuale iti recomand programul asta http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

In primul rand vezi cat suporta placa de baza! Si dupa aia vezi ce ai de facut!

| horia2012 a răspuns:

Una e ce scrie pe ele, alta ce suporta placa de baza si alta e frecventa reala pe care functioneaza. Oricum avantajele unei frecvente mai mari sunt insesizabile, dar depind de procesor si de tipul de memorie DDR3-2.

| Cristian_George_1998 explică:

Stiu ce frecvente sunt cele actuale, stiu cat suporta placa de baza. Vreau sa stiu decat avantajele frecventei mai mari.