| Blonduletzu a întrebat:

Am o intrebare... am 1GB Ram DDR2 Elixir de 667 MHz si vreau sa imi cumpar de 2 GB... Trebuie sa fie neaparat de aceeasi frecventa si firma sau nu conteaza? Multumesc!

6 răspunsuri:
| Ovidiu a răspuns:

Frecventa nu trebuie sa fie neaparat aceeasi, ci doar tipul(DDR 2 in cazul tau). In caz ca tu pui un modul de memorie RAM cu o frecventa mai mare atunci placa de baza(daca nu ma insel) o sa coboare acea frecventa la nivelul celeilalte; la fel se intampla si la placile video(nu neaparat la frecventa). Eu o spun din propria experienta; aveam 1GB DDR2 667 MHz si mi-am mai pus 2 GB DDR2 1024 MHz. Cred ca depinde si de placa de baza pe care o ai, daca e cam veche nu iti garantez(ea nu o sa coboare modulul de memorie nou la viteza celui vechi). Mai poti intreba si pe nenea ala de la magazinul de unde iei placa, eu asa am facut. O sa-ti mearga, bafta!

| CybeRAthlete a răspuns:

Aceeasi frecventa...
bafta

| Teils a răspuns:

Salut! Si eu am avut 512 MB RAM DDR1 de 650 MHz (ceva mai mic cred) si am cumparat una de la Kingston de 512 MB RAM DDR1 de 667 MHz si nu a facut nicio figura

| KiryuZero a răspuns:

Da la ambele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| ifCezar a răspuns:

Nu doar sa aiba acelasi ddr