| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa mi cumpar un sistem audio sau un home cinema, ce mi recomandati? Care sunt avantajele si dezavantajele unui sistem audio in comparatie cu un home cinema?

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai descrie un pic problema - care e sursa audio pe care o vei folosi, la ce muzica/filme/jocuri, caracteristicile camerei, pretul... nu de alta, dar de 4-500 RON si sursa vreun onboard de PC chiar nu conteaza ce iei.

| xerxes1 a răspuns:

Am avut de toate.
Cele care nu isi pierd valoarea in timp sunt sistemele stereo.
Au si calitatea cea mai buna a sunetului pana acum.
Din suma pe care o ai la dispozitie boxele trebuie sa fie pe primul plan ca investitie.

| xerxes1 a răspuns (pentru xerxes1):

Daca asculti de la pc este esential sa-ti procuri un DAC extern de calitate si il conectezi la pc prin USB.
DAC-ul din orice PC este jalnic.

| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

Un sistem stereo inseamna 2.1 nu?

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Merge si acela dar nu este acelasi lucru.
2.1 inseamna stereo facut din 2 sateliti si un subwoofer.
Se aude relativ bine
Marea problema a sistemelor stereo este sa redea corect scena muzicala.
Adica daca te pui in fata boxelor cu ochii inchisi sa poti sa simti fiecare instrument cam pe unde este, exact cum ai fi in fata scenei.
O pereche de boxe sh de marca sunt mai bune decat unele noi, la fel functioneaza si pentru amplificatoare.
Orice lucru cat de marunt dauneaza semnalului.
Trebuie sa fii atent la cablurile de semnal, la cablurile de boxe.

| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

Aham.am inteles... spui ca o pereche de boxe sh de marca sunt mai bune decat unele noi...care e marca cea mai buna sau pe care mi-o recomanzi?