| CristianTheBest a întrebat:

Vreau sa-mi iau o tableta si zice ca are bateria de 5000 mAh si o tensiune de 3.7V. As putea sa o incarc la o priza normala (230V) fara ca sa pateasca ceva?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. O poti incarca cu incarcator de 3, 7 V. Oricum ea vine insotita de un incarcator. Daca se strica poti incarca si cu unul de telefon care are mufa identica.

| CristianTheBest explică (pentru Salontanul):

Aaa... aia-i! Eu stiam decat de amperaj la incarcator. Uitasem ca are si o anumita tensiune laughing

| Salontanul a răspuns (pentru CristianTheBest):

Amperajul nu este o problema mare de cat daca este mai mare dar telefoanele nu depasesc necesarul (circa 500 mAh). Daca este mai mic se incarca mai greu si invers se incarca mai repede.

| CristianTheBest explică (pentru Salontanul):

Aha, multumesc big grin! Ai o fundawinking!

| Salontanul a răspuns (pentru CristianTheBest):

Multumesc si eu!

9 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Conteaza si amperajul. Cu un incarcator care are 500mAh va sta toata ziua, ca sa incarce 5000 (incearca sa o incarci la usb calculator, acolo ai 500 mAh si o sa vezi ca se descarca, mai mult decat sa incarce)

La bateria aia incarcatorul are in jur de 1.5A daca nu 2A pe incarcator.

in concluzie daca ai amperaj mic pe incarcator se incarca mai incet

| anonim66231 a răspuns:

Cu tableta

| B3B3NI a răspuns:

DDa normal, nu conteaza cati volti are priza.