| Antonio_Samuel_1987 a întrebat:

Vreau sa-mi vand sistemul pc si nu stiu cu cat!
procesor: Intel Pentium 4 531 clocked at 3 GHz
placa de baza: ASUSTeK Computer INC. P5VD2-MX 1. XX
memorie: 3 GB total memory type DDR2
placa video: onboard + Radeon X300/X550/X1050 Series
HDD: Harddrive HitachiHDS721010CLA332 - 1Tb
Optica: TSSTcorp CD/DVDW SH-S162A
placa de sunet: sorround 5.1
cititor de carduri: Alcor Micro Corp. Multi Flash Reader (Mass Storage Device) 5 in 1 + 1 port usb 2.0
Daca ar putea cineva sa-si dea cu parerea (preferabil cei care se pricep), in legatura cu un posibil pret va rog nu ezitati!

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

500 RON, generos. Hai sa o facem pe bucati:
Procesor: 50 RON
Placa de baza: 50 RON
Memorie: 100 RON
Video: 50 RON
HDD: 150 RON
Restul: 150 RON
Ia uite, 550 chiar.
@Sharky: Stii prost. Procesorul ala nu se mai fabrica de vreo 5 ani cel putin. A fost lansat in 2004.

| Sharky_Fistis_1993 a răspuns (pentru KodrutZ):

Imi pare rau sa te anunt dar eu mi-am comandat pentru un sistem pe care tin un site micut un astffel de procesor din Germania. Acum 2 ani sad. Deci...

| KodrutZ a răspuns (pentru Sharky_Fistis_1993):

Nu l-ai comandat de la Intel, nu? Faptul ca mai erau uitate pe stoc pe ici-colo nu inseamna ca inca se mai fabricau. happy

| Sharky_Fistis_1993 a răspuns:

Deci avem asa. Avand in vedere faptul ca sistemul tau PC este ceva mai vechi, nu prea mai are asa multa valoare. Ai un Intel Pentium 4, din cate stiu eu nuci nu se mai fabrica de anul acesta. Memoria este ddr2 ceea ce inseamna ca si placa de baza este ceva mai slaba (ceva mai mult) si posibilitatea de UPGRADE fiind imposibila. Placa video te trage iar in jos daca vrei ceva "light gaming" (counter-strike: source spre expl). Celelalte sunt informative.
Deci pe un asemenea PC eu nu as da ca si cumparator mai mult de... sa zic 700, 800 lei, daca il dai si cu monitor. Daca nu, cu siguranta as da vreo MAXIM 700, dar as propune un 600 lei.Sa luam in calcul si faptul c anul mai ai garantie.Deci ai putea sa il pui ca si anunt pe Tocmai.ro. sau etc...

Sper sa te ajute. Funda?

| Sharky_Fistis_1993 a răspuns:

Inseamna ca au un stok destul demare, inca ee pe vanzare :))

http://www.amazon.de/......_1_fkmr0_2 ie=UTF8&qid=1393764155&sr=8-2-fkmr0&keywords=Intel+Pentium+4+531+clocked+at+3+GHz

| KodrutZ a răspuns (pentru Sharky_Fistis_1993):

Unde mai pui ca are un pret absolut ridicol.

| Sharky_Fistis_1993 a răspuns (pentru KodrutZ):

Il gasesti si la 10 EURO

http://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_noss? __mk_de_DE=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&url=search-alias%3Daps&field-keywords=Intel%20Pentium%204%20531%20clocked%20at%203%20GHz

| KodrutZ a răspuns (pentru Sharky_Fistis_1993):

Da, doar ca asta nu e 531 ci pe socket 478. O antichitate de-a binelea... big grin

| Sharky_Fistis_1993 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ma rog iti dadeam expl ca mai exista asa ceva big grin Chiar si antice... si ruleaza chiar bine adica tin dp el un site micut de fapt forum de vreo 1300 de pers.

| KodrutZ a răspuns (pentru Sharky_Fistis_1993):

Desigur ca se preteaza ok la asa ceva, insa problemele ar fi consumul si lipsa de suport pentru upgrade-uri hardware mai noi, gen SATA 3.

| Haze_Roby_1995 a răspuns:

Modelul este destul de vechi, 500-600 de lei.