| AlbertoTm a întrebat:

Salut,vreau sa schimb procesorul, in momentu asta am unul Intel celeron D 3.2 ghz, as dori sa schimb cu unul dual core E2140 / 1.6 ghz..imi puteti spune daca merita sa fac schimbarea? as avea performante mai bune in jocuri? as schimba si cu un dual core mai bun, dar sunt prost informat, si chiar daca m-am uitat la ce procesoare suporta placa de baza tot sunt nelamurit ca acele procesore ar merge pe placa de baza p5gc-mx,merci

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Poti pune un core2duo si vei simti diferentele.

| αndï a răspuns:

Matematica nu-i pentru toti, dar sa stii, doar informativ, 1.6 * 2 = 3.2 rolling on the floor. Iti recomand sa pastrezi procesorul pe care il ai deja. Un single core este mult mai eficient decat un dual core cu 1/2 din puterea single core-ului pe fiecare nucleu happy. Daca vrei sa-ti faci un upgrade DOAR de procesor uita-te pe cati pini iti opereaza ( cauta pe net modelul procesorului ) si gaseste unul cu acelasi numar de pini dar pe o frecventa de clock mai mare. Preferabil single core

| AgathaRo a răspuns:

Daca macar ar fi compatibil...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://ro.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5GCMX1333/#specifications
ai aici ce procesoare suporta placa

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentium D e cam bebe-ul dual core deci da ai avea ceva performanta in plus cu un procesor de generatie ceva mai noua

| Razvanp69 a răspuns:

Deci eu zic ca ce ai tu acum, celeronu;, este overclockat. Da se merita sa iti schimbi procesorul pentru ca dual core este o generatie mai buna si mai o noua fata de celeron. Pe placa ta de baza ai socket 775, un dual core merge si pe 775 si pe 1155 ai grija pe care ti-l alegi sa nu dai banii degeaba.