| efpies a întrebat:

Salut.Vreau sa stiu daca imi virusez masina virtuala se viruseaza si calculatorul?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

In teorie nu ar trebui insa se poate. de exemplu daca o masina virtuala este conectata la retea si sunt virusi care se propaga prin brese de securitate in retea te poti infecta. de asemenea daca ai foldere montate in masina virtuala in "My Computer" se pot copia in host.
in concluzie nu te poti infecta, riscul este minim insa e recomandat sa ai grija cum conectezi guest-ul la retea si sa ai pe host un antivirus bun.

| efpies explică (pentru al3xander):

Si de exemplu daca sunt deconectat de la internet in timp ce testez programul virusat, si dupa ce inchid masina virtuala ma conectez la internet, exista riscul sa ma infectez?

| al3xander a răspuns (pentru efpies):

Daca te deconectezi de la internet nu inseamna neaparat ca numai ai o retea virtuala cu host-ul. uite aici mai multe detalii despre retelele virtuale http://pubs.vmware.com/....../index.jsp
PS: un virus care se propaga prin retele prin brese de securitate era conficker http://www.symantec.com/......riteup.jsp se propaga printr-o bresa de securitate http://technet.microsoft.com/library/security/ms08-067

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,pentru ca masina virtuala creaza o imagine virusi trec de ea si intra la tine in pc usor, daca instalezi un program dupa inchidere de windows sterge tot ce ai descarcat atunci nu, in orice caz un antivirus e nevoie mereu

| horia2012 a răspuns:

Numai intr-un singur caz se infecteaza si calculatorul. Daca ai foldere date la "share" intre PC si masina virtuala.
Daca nu ai foldere date la share, PC-ul va ramane curat.
-Daca conectezi masina virtuala la retea, atunci poti lua virusi ca orice calculator, dar vor ramane in masina virtuala atata timp cat nu faci transfer de fisiere intre PC si virtual (share folders).

| MightyHawk a răspuns:

Nu cunosc pe nimeni care sa fii patit asta, nici eu nu am patit-o, incearca.