| Nita_Alin_2002 a întrebat:

Vreau sa știu de ce majoritatea prietenilor îmi spun ca amd este mai slab decât Intel la gaming. Știu ceva de genul ca, cu un procesor Intel scoți mai multe fps-URI in jocuri, dar nu semnificativ.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Alin, inainte de a se afirma ca Intel e mai bun in jocuri decat Amd, s-au facut niste teste specializate. Cei in masura sa ofere un raspuns au cercetat aceste aspecte si au ajuns la aceasta concluzie. Cred ca si cei care se pricep cat de cat la tehnologie, pot afirma aceasta. Nu sunt vorbe in vant, doar pentru a creste cota de vanzari pentru Intel. happy

6 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Total fals cine ti-a spus asta laughing
In primul rand pretul la AMD este mai mic decat la Intel. Sunt procesoare AMD facute pentru gaming care se descurca exceptional. Eu am vazut calculatoare cu AMD care s-au descurcat mult mai bine decat cele cu Intel. Ma rog, depinde si ce fel de procesor compari.
Acum dezavantajul, stabilitatea si temperatura. Cunosc multi care au dat fail la overclock si au stricat procesoare amd la greu (mai ales eu laughing ).
Intelul in schimb este foarte stabil, eu niciodata nu am ars un procesor Intel de la overclock, si-a dat crashuri si restarturi si a atins temperaturi mari, dar nu s-a stricat. In schimb, amd-ul era efectiv prajit inauntru.
Deci probabil calitatea e ceva mai buna la Intel, dar ca si gaming eu zic ca amd sta mai bine. Mai ales cu seriile noi... + preturile sunt si mai mici.
P.S: FPS-urile in jocuri cel mai mult le scoti de la placa video (procesorul placii video).
Placile video de la amd sunt bune, insa nVIDIA momentan sta in top big grin din cauza popularitatii compatibilitatii si driverelor.

| Sn4k3 a răspuns:

Ai comparatiile intre procesoare pe net. Sunt slabe cele de la amd.

| JackR a răspuns:

"Vreau sa știu de ce majoritatea prietenilor îmi spun ca amd este mai slab decât Intel la gaming."

Pentru ca este!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La gaming oricum conteaza placa video, apoi procesorul.
Merge si AMD (mai ales generatia asta de Ryzen-uri) la uz casnic.
Dar da, in general Intel-ul a fost mereu superior, dar si mai scump.

| EusebiuPWN a răspuns:

Da, Intel se descurca nitel mai bine, insa pe ryzen-urile de la amd tot timpul ai o putere de procesare in pus, avand mai multe nuclee/thread-uri. Tu oricum nu sa simti acele fps-uri care lipsesc, diferenta e prea mica, mai ales pentru un gamer de ocazie.
De curand ryzen a scos seria 2000, spre intre un ryzen 2600 si i5 8500 nu mai sunt asa mari diferente in gaming, dar pe ryzen ai 12 fire de executie care te vor ajuta mult in multi-tasking si in anumite aplicatii.

| StefyL0ry27THEFOX a răspuns:

Intel-ul este superior lui amd...