| InstinctPr3ciS a întrebat:

Salut,
Vreau si eu pasii "cum pot face o antena tv singur", din materiale accesibile. Dar nu vreau video, vreau pasii scrisi, si in romana. Funda + VOT!

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

OK pentru ce doresti recomand antana de tip Yagi mai usor de confectionat cu reflector, vibrator si 4-5 elementi.Dar trebuie sa stii canalul dorit (unde se prind posturile dorite) pentru dimensiuni/bucla.Macar aproximativ.

http://www.pompediesel.ro/......%20UIF.pdf

http://1.bp.blogspot.com/......ulator.jpg

Cu cat sunt mai multe elemente, cu atat antena va avea un castig mai mare, fiind mai ales utila in zonele cu semnal slab. Insa cu cat antena are mai multi elementi si deci poate receptiona semnal de la emitatoare digitale mai indepartate, cu atat antena trebuie orientata mai exact. De asemenea, dupa ce realizați complet antena, trebuie sa o montati pe stalpul de sustinere, in functie de polarizarea folosita pe frecventa respectiva ( dar sa speram ca nu va fi nevoie in zona dvs. de receptie de o astfel de rotire).

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu se poate receptiona orice post tv cu o antena clasica. Spune-mi exact ceea ce doresti si poate te pot ajuta.

| InstinctPr3ciS explică (pentru neutrino):

M-ar interesa sa prind cele 3 programe principal : tvr 1, 2 si a1, sau care se prind cu una clasica, daca prind si mai multe e si mai bine.

| stlucian a răspuns:

Daca doresti o antena parabolica e mai greu pentru ca iti trebuie o matrita pentru a o construi. Daca vrei una clasica trebuie sa te hotarasti intre 2 modele sa zicem Swan sau Yagi.In ambele cazuri ai nevoie de bare de aluminiu/cupru si in functie de cat material ai optezi pentru o scheme mai simpla dar cu un castig mai mic sau una mai complexa dar cu castigul mult mai mare.

Pentru parabola sunt mai multe date dar asa cum a spus neutrino pe langa parabola o sa ai nevoie de convertor/receptor care nu se pot construi.

Deci cam ce vrei sa receptionezi? Posturi locale din zona ta sau semnal de la sateliti? big grin

| InstinctPr3ciS explică (pentru stlucian):

Doresc sa confectionez una clasica... m-ai putea ajuta cu pasii sau schema de confectionare? (dar nu video).

| InstinctPr3ciS explică (pentru stlucian):

Nu prea am inteles la ce te-ai referit prin - trebuie sa stii canalul dorit.

| stlucian a răspuns (pentru InstinctPr3ciS):

Deci pentru un maxim de castig ar trebui sa cunosti exact intre ce frcvente se transmit canalele dorite. Daca ai deschis primul link ai vazut ca acolo pentru Bucuresti este canalul 54 si in tabel dimensiunile optime sunt pentru canalele 51-55 care difera de exempu pentru 31-35.Ca sa afli canalul vezi pe frecvente tv din zona/judetul unde locuiesti.Tot canalul iti da si lungimea buclei de simetrizare.

| stlucian a răspuns (pentru InstinctPr3ciS):

OK pentru ce doresti recomand antana de tip Yagi mai usor de confectionat cu reflector, vibrator si 4-5 elementi.Dar trebuie sa stii canalul dorit (unde se prind posturile dorite) pentru dimensiuni/bucla.Macar aproximativ.

http://www.pompediesel.ro/......%20UIF.pdf

http://1.bp.blogspot.com/......ulator.jpg

Cu cat sunt mai multe elemente, cu atat antena va avea un castig mai mare, fiind mai ales utila in zonele cu semnal slab. Insa cu cat antena are mai multi elementi si deci poate receptiona semnal de la emitatoare digitale mai indepartate, cu atat antena trebuie orientata mai exact. De asemenea, dupa ce realizați complet antena, trebuie sa o montati pe stalpul de sustinere, in functie de polarizarea folosita pe frecventa respectiva ( dar sa speram ca nu va fi nevoie in zona dvs. de receptie de o astfel de rotire).