| AlexBoy88 a întrebat:

Vreau si eu sa instalez windows 7 de pe un stik USB.
Stik-ul il am facut de un profesionist.
Problema este ca nu stiu sa setez din bios ca sa buteze de pe stik. Nu stiu ce sa aleg dintre aceste variante in bios:
-USB-FDD
-USB-ZIP
-USB-CDROM
-USB-HDD
Pe care sa aleg sa buteze dupa stikul USB?
Funda garantat!

Răspuns Câştigător
| Mihai_Myshu_1994 a răspuns:

Apasa F8 sau F12 dupa restart si iti intra in meniul de bootare si acolo selectezi USB boot. atata tot happy

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Profesionistul ăla care ți-a făcut stik-ul se poate apuca de planatat cartofi, că daca habar nu are ca există o aplicație foarte ușor de folosit și anume Rufus:http://rufus.akeo.ie/ cu care poți face un stik butabil din două clik-uri.
Apoi regula cu BIOS-ul exista în mentalitatea românului doar, real e istorie.Această regulă a ramas de la sistemele vechi care nu aevau boot loader.Calculatoarele moderne toate au un boot loader care se accesează fie cu F11 fie cu F9, în timp ce calculatorul pornește.
Eu în locul tău aș face așa.Aș descărca Windows 7 de aici:
http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/Windows-7.shtml
De unde vei selecta Home premium.Recomand Home premium-ul deoarece este cea mai potrivita versiune de Windows 7 pentru un user casnic, nici de cum Ultimate-ul.
Sursa indicată este singura sursă legală de obținele a Windows 7, deoarece Firma ce deține și administrează acest site este partener oficial Microsoft, deci 100% nu se ocupă de warrez contrfacere de soft sau alte prostii de-astea.
Apoi aș scrie ISO-ul, care este de fapt imaginea butabilă a sistemului de operare pe stik folosind Rufus
http://rufus.akeo.ie/
Apoi când calculatorul pornește apasă repetat și continuu F11 sau F9, cu stik-ul USB cuplat la calculator
Selectează din acel boot loader ce apare boot from usb key sau Usb drive, USB hdd, etc(depinde de calculatoar)
Urmează pașii pentru instalarea sistemului, de aici:
https://sites.google.com/site/windows7delaaz/
în acest site am tratat tot ceea ce ține de Windows7.De la instlalrea acestuia la optimizarea și întreținerea lui.
Informațiile de acolo îți vor prinde foarte bine, mai ales că se pare că ești începător.
Ți-am ecomandat să rescrii stik-ul deoarece așa vei avea certitudinea ca nu te vei pomenii cu un Windows contrafăcut.Trebuie să fii complet inconștient ca să folosești astfel de softuri și sisteme de operare.Succes

| Cronki a răspuns:

Este greu sa faci doua setari in bios. Trebuie facultate! Mai bine cheama un "profesionist" sa faca asta!

| horia2012 a răspuns:

Usb-cdrom.

Răspuns utilizator avertizat