| GoalkeeperBoy a întrebat:

Salut.
Vreau si eu sa joc jocurile noi aparute pe pc gen gta 5, etc.
Problema e ca la gta 5 am un lag foarte mare dupa un timp de gameplay, in sensul ca se blocheaza si sunetul si are frame-dropuri.
E pe minim si am 4gb ram cat cere jocul, procesorul la fel se incadreaza iar placa video e net superioara pentru minim find un gtx 770 de 2gb 256 bit.Sa mai pun inca 4gb ram? sa schimb hardul? Nu am inca bugetul necesar sa schimb si sursa daca credeti ca nu duce toate componentele, sursa find de 650w dar nu una gen corsair sau alte firme mari.Deocamdata voi achizitiona un hard si 4gb ram in plus oare se va rezolva problema si fara sursa?

5 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Salut
Aceiasi problema o intampinam si eu cand aveam doar 4gb ram, dupa ce am mai "adaugat" inca 4gb problemele au disparut.

"sursa find de 650w dar nu una gen corsair sau alte firme mari"
SPUNE MODELUL! ( Sa nu fie vreo petarda, ca iti iei adio de la Placa de baza, HDD etc. )

| GoalkeeperBoy explică (pentru CPAElites):

Sursa e una „start up" e 650 w cred ca e no-name dar nu cred ca pocnitoare ca altfel nu ducea si nu se aprindea pc-u...am lasat aseara gta v 4 ore in test eu nu ma jucasem l-am lasat doar asa si nu s-a stins. Oricum trebuie sa mai achizitionez si hard deci nu mai imi raman bani de sursa.

| Țoglă a răspuns:

E recomandabil să ai minim 8GB dacă vrei să te joci bine.

| GoalkeeperBoy explică (pentru Țoglă):

Deci daca as avea 8gb ram mi-ar merge fara frame-uri? plus hard nou?

| Țoglă a răspuns (pentru GoalkeeperBoy):

Da.Dacă te simți bine și cu un hard nou, de ce nu.