| adelin0577 a întrebat:

Vreau si eu sa stiu cum pot accesa setarile routerului secundar daca este pornit in modul repeater. ( adica imi i-a semnalul de la alta retea wifi, si o extinde cat mai departe) am vazut diferite tutoriale de Youtube dar niciunele nu m-au ajutat. P.S. nu vreau sa ii dau reset default, de fiecare data cand vreau sa mai schimb ceva pe la setari.
Cine ma poate ajutat? Please.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Un router se acceseaza prin browser-ul unui calculator, conectat prin cablu USB la iesirea router-ului.
Daca sunt mai multe routere conectate in cascada, atunci se conecteaza si se regkeaza routerele incepand cu primul conectat la internet. Cand reglajul e terminat, se conecteaza si se regleaza urmatorul etc.
Penru accesarea routerului se introduce adresa IP in campul de adresa a browser-ului, dupa care trebuie sa raspunda router-ul, cerand numele si parola de acces.
IP-ul, numele si parola se gasesc in manualul de utilizare a fiecarui router in parte.