| NesCafe a întrebat:

Vreau si eu sa va cer parerea in legatura cu niste chestii la PC.

Vreau sa imi cumpar o placa video de 1GB pentru calculator,dar am o nelamurire, eu am la tipul de ram am DDR2 si banuiesc ca si pentru placa video conteaza chestia asta, numai ca eu gasesc numai placi video DDR3 si DDR5.

Am slotul PCI Express x16 nu e 2.0, 2.1 sau 3.0 e pur si simplu PCI Express x16, dar am auzit ca pot sa pun orice versiune pe el, eu zic ca sa pun 2.0 deoarece este mai bine zic. Dar v-am spus, are ceva daca placa video e DDR3?

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ce ai gasit tu 2.0 2.1 3.0 te ajuta sa detemini cata banda poate sa aloce maxim pentru placa video. Daca nu e vorba de placi video de peste 1500 lei, atunci nu conteaza daca ai 2.0 sau 3.0. Insa tu probabil ai 1.0. oricum, tot nu o sa te limiteze prea mult.
2. Ddr-ul de la ram nu are legatura cu cel de la placa video.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti pune orice placa PCI in slotul PCI Express, indiferent daca e simplu sau o versiune mai noua.

Memoria RAM nu are treaba cu memoria video. Nici macar nu se numesc la fel, DDR vs GDDR...

| Daniel_Malaescu_1999 a răspuns:

Da-mi add pe messenger it. daniel si te ajut eu.