| razvan333 a întrebat:

Am o problema. Vreau sa imi iau o placa video noua pentru PC dar placa mea curenta are memoria de tip ddr2 iar eu vreau sa cumpar o plaaca video cu memoria ddr3. Oare diferenta de memorie conteaza la slotul placii video?(la placa video am slot PCI Express x16 iar placa video pe care vreau sa o iau are slotul PCI 2.0 x16 dar am inteles ca sunt compatibile)

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Nu are treaba memoria de la ram de la placa de baza cu tipul de memorie de la placa video. Asa poti sa cauti si placi video cu ddr5 si o sa vezi ca nu exista placa de baza cu memorie ddr5. Oricum, ideea e ca : mai mult=mai bine cand vine vorba de ddr