| UtilizatorARG a întrebat:

Salut!

- Vreau un laptop care să fie acceptabil pentru programare și puțin gaming.

Am un buget de până în 5000 de lei maxim, dar nu mă pricep deloc la specificații.
Așa că vreau o recomandare.

Mulțumesc frumos!

Și încă ceva, aceasta e bun?

Laptop gaming Victus by HP 15-fa0028nq, Intel Core i5-12450H pana la 4. 4GHz, 15.6" Full HD, 16GB, SSD 512GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB, Free DOS, alb

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ti-as recomand sa mergi pe generatiile mai noi de procesoare, daca nu ma insel i5 este si el la generatia 13 sau 14, asa cum i7 a ajuns (in cazul laptopurilor) la generatia 14!
Insa pentru un buget de 5000 de lei generatia 13 la i7 nu prea e accesibila, nici cu i5 nu vei da gres sa stii!

tinand cont de criteriile tale si anume " Vreau un laptop care să fie acceptabil pentru programare și puțin gaming."

O lista filtrata cu laptopuri la un buget de aproximativ 5000 de lei, in care voi tine cont de procesoare sa fie atat modele cu i5 cat si i7:

https://altex.ro/......l-core-i5/

si aici o lista si mai complexa : https://www.emag.ro/......-si-5000/c

Ce brand si model anume de laptop insa sa iti recomand? tine mult de preferinte, eu am avut ASUS ROG, HP OMEN, Alienware
Nu am avut Lenovo si sunt in dubii referitor la ei,si la MSI, in general am scepticismul meu cand e vorba de branduri chinezesti cand vine vorba de laptopuri evident, asta nu inseamna ca nu sunt bune!

Daca ai sa mergi in magazine fizice iti pot recomanda si baietii de acolo din magazin ce anume sa cumperi in functie de ce criterii ai, daca ar fi sa aleg eu asa fugitiv as alege :

https://www.emag.ro/......DCV84TYBM/

https://www.emag.ro/......DWH07YYBM/

https://www.emag.ro/......DRJK2MYBM/

Daca ar fi sa aleg dupa bugetul si preferintele mele subiective as merge cred pe modele ASUS ROG Strix, dar e adevarat depasesc un buget de 5000

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cit vrei sa te tina? Nu de alta, dar pe mai toate astea low-end si mid-range (ma refer la build quality si nu la specificatii!) de la noi de pe piata, in momentul in care bagi gaming local (si nu ceva remote gen GeForce Now), zici mersi daca te tine aia 2 ani cit are garantie. In vreo 5000 de ore e kaput.

| NLS a răspuns:

Stai departe de Acer si HP, daca vrei sa te tina mult.
Eu am HP, dar e din alta gama (cea profesionala, cu placa video Quadro). E cu totul altceva fata de petardele de uz casnic.

In 5000 gasesti laptop de gaming, bun la orice, inclusiv la programare, grafica, design, etc
dar intrebarea e: ai nevoie de un laptop cat mai usor transportabil?
Sau poate fi mai greu?
O sa il conectezi la macar un monitor? (altfel e indicat un ecran de 17.3)

https://www.pcgarage.ro/......luna-grey/

Eu as lua asa ceva.
E mult peste cel ales de tine, atat la componente, cat si la solutia de racire.

Ca sa scoti untul din el, i-ar trebui un monitor de 27 inc, rezolutie 2K si 144Hz.
La nevoie, te poti lipsi de monitor, daca nu ai bugetul necesar, sau poti pune orice monitor de 24 pe care il ai prin casa.

Si nu i-ar strica un cooling pad pentru racit, pentru ca puterea si performanta vin cu un pret: MULTA CALDURA si cam mult zgomot de ventilatoare (sesizabil doar cand te joci, nu cand programezi).

| Nelucojoc a răspuns:

Macbook cu procesor M1?