| AlexStefan1 a întrebat:

Salut, vreau un laptop compact, slim, pe care sa pot edita linistit poze si sa nu se blocheze, practic vreau ceva puternic intr-o carcasa mica, nu conteaza bugetul dar sa nu depaseasca, nu stiu, 7000 RON, nu vreau Apple caci sunt overkill. Nu-l vreau pentru gaming, nu ma omor cu astea, vreau doar sa il iau cu mine intr-o gentuta de piele subtire la Starbucks si sa-mi editez linistit pozele.

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca vrei doar sa editezi, sau sa randezi, pe ideea de "grafica" la 6400 http://bit.ly/2UR4qKy Precision 3530 Ai placa video te ajuta foarte mult pe editare. Sau singurele idei ai putea sa le ai pe: http://bit.ly/2I0Mewd ROG GL703GE, Y530 sau Helios 300 PH315-51. Conteaza mult daca vrei ecran de 15 sau 17, daca vrei sa fie laptop sau ultrabook. Ceva mai ok la (7.000 ron) fata de 8750h nu prea gasesti. Plus, e ok un dual drive pe ssh si hdd, si un hdd pe 7200 rpm sa te ajute. Apoi rami macar 16 la frecventa cat mai mare. la banii ramasi pana la 7.000 ron mai adaugi rami 16 gb http://bit.ly/2I2nPqi si te incadrezi in buget. Utilizeaza voucherul VCUHU9KS pentru o reducere de 1% (nu se cumuleaza daca produsul e deja intr-o promotie sau reducere mai mare), ma ajuta pe mine si tu (poate) primesti o reducere. Zi fumoasa! Daca ai intrebari, da mesaj, e mai usor!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Gentuta de piele subtire? Starbucks? Serios? Si sa aiba si o oglinjoara laptopul e bine?

| AlexStefan1 explică (pentru GabiDumitrescu):

Exact fix, si sa nu depaseasca 7000 ron, pup :*

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexStefan1):

Pacat ca nu mai face Sony VAIO alea mici - http://mir.com.ph/......p-pink.gif - erau parfum pentru stat in starfucks la frecat mentosanul sa te vada lumea. In alta ordine de idei, ce rezolutie au pozele si cu ce le editezi? Procesezi RAW mari masiv sau te joci cu jpeg-uri de

| AlexStefan1 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pfei, ce mergea ala pe roz, mi-am luat acum 3 saptamani un Canon EOS 2000D si pana acum mai editam niste poze pe un Lenovo cu un i3 si o placa video dedicata de la AMD, se blocheaza ca dracu... putin lightroom, inca-s incepator si cam atat, dar sa mearga, pe scurt, dar tot mi-e ciuda ca nu mai sunt VAIO alea pe piata... :c

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexStefan1):

Problema nu e de la laptop. Am pasat unui prieten un sistem care a fost facut de mine pentru nevasta-mea cu Intel G-series (G2450 sau ce procesor o mai fi fost ala, deci ceva intre Celeron si i3), 8 GB RAM parca, si un GT 630 cu GDDR5. Pot sa iti zic ca omul rupe stilul cu ala in Lightroom, si face de multe ori nunti/botezuri/evenimente. Laptopul ala al tau nu are voie sa se blocheze. Probabil ar cam fi cazul de umblat prin Windows/setari de power saving si altele. Ca sa iti recomand ceva pe felie, ar merge un Microsoft Surface. Si eventual iti iei ce husa vrei tu pentru el. Sau - https://www.pcgarage.ro/......late-gray/ ca la noi cam greu cu Surface-urile in stoc.