| JJoKer a întrebat:

Salutare!
Am achiziționat un laptop în rate însă am o problema și sunt nevoit sa îl vând pentru a face rost de bani pe moment, bineînțeles eu continuând să-mi plătesc ratele, pana la sfârșit.
Ideea este ca, un cumpărător care dorește să-l ia, mi-a cerut certificatul ala de garanție.
Se întâmplă ceva, dacă spre exemplu omul pățește ceva la laptop și se duce cu el la sediu și cu garanția în timp ce el e în rate?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand rate inca la laptop, nu este inca al tau pana nu il achiti in totalitate. Vanzarea lui este ilegala acum, iar daca se strica ceva si omul ala se duce la garantie, tu vei avea probleme cu politia, ca ai vandut un lucru care nu era inca al tau. Titlul de propietatea iti apare abia cand ai achitat ultima rata.

Daca ai nevoie de bani, imprumuta de la parinti, rude sau prieteni si-i dai treptat.

| siriusblack98 a răspuns:

Exista o anume politica de cumparare a unui obiect in rate pentru care tu ai dat cu semnatura.Acel laptop nu este al tau, este inca al firmei de la care l-ai achizitionat in rate esalonate iar tu n-ai voie sa-l vinzi momentan.