| radiokryss a întrebat:

Am cumparat acum cateva zile un laptop HP Compaq Presario CQ60-210es si am cateva probleme cu el.
1. Se stinge atunci cand navighez pe internet sau ascult muzica sau fac orice alt ceva pe el si nu se mai aprinde. Trebuie sa ii scot bateria sa il las cateva minute bune, sa ii pun bateria si sa il pornesc, daca si atunci porneste daca nu, o mai scot odata. De multe ori cand se stinge ecranul ramane alb.
2. Cand vreau sa il pun in standby ii inchid clapa si el ramane in standby cand vreau sa o deschid din nou clapa el se inchide de tot si nu mai porneste. Trebuie sa urmez aceeasi procedura prin scoaterea bateriei.

O sa imi ziceti acum sa ma duc cu el la magazin de unde l-am luat pentru ca are garantie. Va spun ca am fost si mi-au zis ca l-au testat si nu au gasit nimic defect cu toate ca atunci cand am ajuns la ei tipu de acolo a vazut ca se stinge.
Sper ca e cineva in comunitatea asta care imi poate raspunde.
Mersi!

9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Suna la OPC, te vor cauta de la magazin si te vor implora sa mergi cu laptopul ca sa-l rezolve. Metoda testata, functioneaza garantat.

| darrio2007 a răspuns:

Credeam ca spaniolii sunt mai seriosi decat noi dar vad ca si la ei cam acelasi lucru. A adus un prieten tot din Spania un laptop.La al lui trebuia reinstalat windows la fiecare saptamana.Nu se stingea singur. Aparea jos in bara conectat la internet dar nu puteai intra decat daca reinstalai windowsul.Al meu mergea, al lui nu.Ciclul s-a repetat vreo 5 luni. A reusit sa-l vanda cu mai putin decat l-a cumparat.

| smartalogu a răspuns:

Tu de protectia consumatorului nu ai auzit? Du-te frumusel la magazin, explica-le problema cu frumosu, rogai sa te ajute si daca nu vor, sau iti explica cum ca nu are nici o problema atunci zie. Pai bun, daca nu are nici o problema, cum explicati manifestarile laptopului meu? (Aici urmeaza partea in care vin ei cu niste explicatii aberante). Dupa care ii rogi frumos sa rezolve problema altfel faci o sesizare la protectia consumatorului. Legat de problema ta, pot fi mai multe cauze. De la o incalzire prea mare la unele componente ale calculatorului, la un scurt pe undeva, fire intrerupte si asa mai departe. Aceiasi problema a patit-o un prieten de al meu. Ii mergea laptopul perfect, doar ca a vrut sa il desfaca sa il curete (tot un hp). Dupa montare a "sugrumat" un fir fara sa vrea, aproape retezandu-l. Iar acum ii porneste laptopul numai cand vrea el si ii face aceiasi faza cu bateria ca si la tine. Nu ca ar fi treaba mea, dar de la ce magazin l-ai cumparat?

| alex2009 a răspuns:

Incearca sa instalezi un nou cd cu windows poate este o problema cu windowsul. Cand te-ai dus inapoi cu el la magazin trebuia sa il pornesti sa asculti muzica sau sa navighezi pe net si sa vada si ei cum se stinge si sa vada ca il poti porni doar daca ii scoti bateria acest lucru este anormal degeba lau testat ei daca tot are probleme nu au descoperit problema 1 sa iti dea banii inapoi 2 sa iti repare laptopul 3 sa iti dea un alt laptop. Dar incearca sa iei un alt cd cu windows si reinstaleazal si daca o sa mai ai proble si dupa reinstalare aplici ce am scris mai sus.

| wert a răspuns:

Ce memorie cache are? si ce sistem de operare ai instalat pe el?

| oneversace a răspuns:

Verificai cooler-ul sau racitorul sa nu aibe praf in canale

| Mihaitzadlc a răspuns:

PAi cred ca e de la baterie...sau e prea nou si trebuie sal lasi aprins cateva ore ...nu stiu ce sa zichappy

| radiokryss explică:

Multumesc pentru raspunsuri. Am pe el windows vista preinstalat de la hp original si are si recuparare fara cd si nu prea as vrea sa il schimb momentan doar sa ii fac un upgrade la windows 7 pentru ca astfel daca am probleme pot reveni la windows vista cum a fost din fabrica. Ma voi duce din nou zilele astea cu el pentru ca atunci cand l-am luat mi-au zis ca daca am probleme in 15 zile mi-l schimba cu altul nou. Laptopul e cumparat de la un magazin din Spania pentru ca aici locuiesc momentan.

| radiokryss explică:

Revin si spun ca ieri am fost din nou la magazin cu laptop-ul si le-am explicat ca am restaurat sistemul asa cu a fost din fabrica, am actualizat toate driverele inclusiv bios-ul si tot asa face. I-am aratat celui de acolo un video filmat cu telefonul cand mi s-a stins si mi-a ramas ecranul alb si el era stins si eu apasam pe buton sa il aprind si nu se aprindea. Nu a zis nimic alt ceva decat ca mi-l schimba. Zis si facut... dar nu mai avea modelul asta in stoc, asa ca mi-a dat alt model : Hp Compaq Presario CQ61-330SS. Sistemul este un pic diferit. Eu l-am cumparat de la Dominiovirtual. Nu fac reclama dar sa stie si alti. Si pot sa fa spun ca sunt cat de cat seriosi. Cu toate ca prima data nu i-a facut nimic la laptop pentru ca au zis ca l-au testat si lor nu le-a facut nimic. Va multumesc celor care ati raspuns!