| MaFro a întrebat:

Salutare. Am cumpărat un laptop Gaming recent si pentru el de asemenea un cooler trust gxt 1126 Aura. Coolerul are conectivitate prin USB, însă laptopul are doar 2 usb porturi. Am auzit de la câțiva prieteni ca acest cooler deoarece deține usb poate fi băgat intr-un încărcător de telefon și acesta băgat în priza pentru a funcționa. Acum mult timp am ars un laptop deoarece am conectat un cooler la acesta și de atunci îmi e frica. Se poate întâmpla ceva dacă conectez Coolerul la încărcător de telefon? Va mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Dacă ai un incărcător "țapăn" - de măcar 2A - e mai mult decât ok

| MaFro explică (pentru sierra1):

Am un încărcător cu super fast recharge de la Huawei pe el scrie asa -: Max 40W
Input 100-240V~50/60Hz, 1.2A
Output 5.0V~2.0A 10.0W OR 9.0V~2.0A 18.0W or 10.0V~4.0A, Max 40.0W MAX

| sierra1 a răspuns (pentru MaFro):

Cu 5v, e in regulă!

7 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Eu am coolerul de la laptop pus la incarcator de 5V pentru ca nu vreau sa-mi ocupe portul usb. Nu am pus incarcator fast charge. Unul simplu e suficient. Si incarcatorul fast charge ar trebui sa fie bun, dar pentru ca are posibilitatea sa dea si 10V, nu am incredere ca va da tot timpul 5V asa cum cere coolerul. Orice incarcator de 5V ar trebui sa fie bun. Coolerul consuma sub 1A. Coolerul meu consuma 0.13A.

| PineapplePizza a răspuns:

Unele coolere se conecteaza prin USB ca sa stie la ce solicitare este supus laptop-ul si sa-si ajusteze puterea cu care raceste... conform specificatiilor de la cooler-ul tau, de asemenea acesta variaza viteza ventilatoarelor si da, poti supraincalzi laptopul deoarece coolerul nu stie cand sa treaca pe viteza maxima atunci cand este nevoie.

| Vehuiah07 a răspuns:

Salut.Nu am de unde să știu dacă se poate întâmpla ceva deoarece nu am toate detaliile tehnice, însă poți cumpăra un hub multiport și ești sigur că merge.

| MaFro explică (pentru Vehuiah07):

Hub'urile acelea sunt sigure? Reprezinta vreun risc asupra porturilor plăcii de baza a laptopului în cazul în care având în vedere ca un singur port poate fi solicitat la un astfel de hub plus 1 sau mai multe dispozitive?

| Vehuiah07 a răspuns (pentru MaFro):

Nu reprezintă niciun risc, pentru asta sunt concepute