| Liviu_Chirescu_1990 a întrebat:

Am doua boxe de birou care se conecteaza la pc doar prin usb.....as vrea sa stiu cum sa fac in asa fel incat sa mearga si boxele pe usb cat si cele din placa de sunet din spatele unitatii.....mentionez ca am widows XP si vreau sa mearga si din front USB boxele si din spate unde bag jack-ul de 3.5 in placa de sunet!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pai ai zis ca boxele asa sint cu mufa USB, apoi spui ca vrei sa mearga si boxele pe USB adica? Cred ca tu ai boxe cu mufa USB si la calculator ai la spate mufa jack asa cum au toate calculatoarele si probabil ai in fata o extensie care tot la placa de sunet merge dar (dar prin placa de baza) care are mufa USB.Si tu vrei sa folosesti boxele in spatele unitatii, adica sa le conectezi in spatele unitatii.Pai nu prea ai cum decat daca gasesti un adapter ceva de la USB la jack.Tu de fapt folosesti aceiasi placa de sunet ori chiar de ai doua sa zic tot una poti folosi. Poti avea o placa de sunet incorporate in motherboard si sa mai inca una instalata de tine.Indiferent ce ai avea tot o placa de sune poti folosi si boxele ce poti sa faci esta sa tai mufa USB si sa pui o mufa jack daca nu gasesti un intermediary intre cele doua.Dar tu vrei sa folosesti boxele cind in fata cind in spate banuiesc.De ce? tu stii.Singura optiune este sa gasesti o mufa de legatura si cred ca se gaseste asa ceva.Bafta.

| Liviu_Chirescu_1990 explică (pentru relian):

In spate la mufa jack am un woofer de masina, iar in fata la front USB am boxele astea de birou....as vrea sa mearga toate odata.....asta e ideea

| relian a răspuns (pentru Liviu_Chirescu_1990):

Pai asa zii.Nu poti conecta sobowoferul in spate si boxele in fata.Trebuie sa intri la setari audio si acolo alegi ce folosesti.Ai acolo optiuni. Poti seta doar doua boxe poti seta home cinema si asa mai departe.Insa aceste boxe si ce mai ai tu trebuiesc conectate intre ele si apoi doar un singur cablu merge la calculator de unde ia semnal.Alfel ce vrei tu sa faci nu are cum sa iti mearga.Am inteles tu ai facut ceva improvizatii si vrei sa faci ceva gen cirpeala.Nu stiu cum si ce ai acolo sa te pot ajuta, dar boxele tale ar trebui sa mearga la acel woofer de care tu zici iar ala se conecteaza la calculator.In mod normal asa gasesti la magazine adica trebuie sa ai un amplificatory ce ia semnal de la calculator de la mufa din spate sau fata si tu de acolo pui ce vrei cite boxe vrei. Daca tu conectezi boxe de alta natura la calculator sau boofer sau ce mai ai tu pe acolo o sa arzi placa de sunet din calculator.Cauta si vezi ca si acele boxe de calculator au in ele ceva piese electrionice care amplifica semanalul.Ai doar intr-o boxa, in aia de unde dai volum etc.Acum am inteles ce vrei dar nu se poate. Daca ai un amplificatory ala ia semnal de la calculator si de la el mergi cu ce vrei tu.Altfel nu vad cum sa mearga.Sau poate nu stiu eu si sint si alte metode.Mai intreaba dar nu stiu daca o sa reusesti ce vrei tu.Cum vrei tu sa faci atit boxele cit si wooferul ala ce zici ar trebui sa primeasca semnal de la calculator dar diferit si atunci ele nu au cum vorbi.Adica wooferul cu boxele.Sa admitem ca ar putea lua semnal dar nu ar face ceea ce tu vrei sa faca.O sa auzi la fel in fiecare fara acele efecte sau basuri si asa mai departe.Mai mult nu stiu cum te pot ajuta.Mai intreaba poate sint eu ramas in urma.