| Daniel26 a întrebat:

Pt cei care aveti desktop, ce culoare are locul unde se baga mufa pentru boxele audio? E verde? Albastru? Vreau sa ii trimit cuiva niste boxe si trebuie sa ii explic unde anume se conecteaza boxele in spatele unitatii centrale. Acum nu am un desktop pe aproape, sa ma uit si de aceea va intreb. Merci.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le bagi in cel verde.
Iar microfonul in cel - roz.
Sunt boxe 2.1? 5.1?
Daca sunt 2.1 doar in cel verde.
Daca sunt 5.1 se vor folosi toate cele 3 porturi ca sa mearga.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, culoarea verde este cea mai la indemana iesire audio stereo. Dar majoritatea placilor audio din prezent, in momentul in care bagi o mufa, te intreaba ce dispozitiv ai bagat, si poti transforma in iesire orice mufa, inclusiv aia roz, de microfon.
La placile 5.1 sau cu mai multe iesiri, ai si mufe maro, si alte culori, insa mufa verde e intotdeauna iesire stereo.

| TheRealFantasy a răspuns:

"Locul unde se baga mufa", se numeste "port", si in cazul tau este marcat cu verde pentru OUTPUT, boxele fiind considerate ca periferice/externe.

| Denision a răspuns:

Salut.Culoarea locului este verde.