| Whoo_Guess_1991 a întrebat:

Salutare am laptop ASUS P553M incerc sa instalez windows 7 pe el dar nu reusesc sa il botez ce fac? Multumesc anticipat

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Whoo_Guess_1991 explică (pentru cosminace):

Altcineva?

| doctorandus a răspuns:

Apesi tasta pentru selectat dispozitivul de bootare (de obicei F8, dar poate fi si alta).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Whoo_Guess_1991):

Altcineva cine, ma, daca nu spui ce se intampla cand vrei sa instalezi? Spune cum faci tu cand instalezi un windows si ce anume se intamplade nu poti instala.

Răspuns utilizator avertizat
| Whoo_Guess_1991 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai am spus ca nu il boteaza ( pe intelesu tau nu se intampla nimic pe f2, f8, f10, f12 ) cum sa fiu mai clar de atat? De ce naiba va bagati in seama cu raspunsuri inutile?

| Whoo_Guess_1991 explică (pentru anonim_4396):

Am bagat CD dau restart apas f8 dar imi aprinde pc'ul nimic mai mult ( la fel cu f2, f10, f12 )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Whoo_Guess_1991):

Ce laptop sau pc ai? Ce windows folosesti acum cand vrei sa reinstalezi? Cand vrei sa bootezi un windows, il bagi in unitate si dai restart. Nu apesi taste F ci atunci cand apare scris pe negru, boot atappi from cd sau pres any key boot from bla bla, atunci appesi orice tasta si va intra sa booteze din cd. Normal un pc este setat deja sa boot=eze prima data din cd/dvd. Ceea ce ai facut este gresit, nu apesi tastele F2 etc.ci fii atent cand scrie unul din acle mesaje pe fond negru si atunci apesi orice tasta. Daca nici as anul reusesti, imi dai de veste ce laptop/pc ai si cewindowsu ai acum pe el.Multa grija cadn comentezi, cum ca ma bag cu rapsunsuri inutile, ca sa imi pot da seama ce ar avea si sa te ajut moca. Daca nu esti multumit, du-l la service.

| Whoo_Guess_1991 explică (pentru anonim_4396):

Oky sa recapitulam : Acum windows 8.1 care merge greu si instaleaza tot felul de programe pentru situatie critica cica, incerc sa schimb cu windows 7 nu stiu ce varianta e acest windows 7. Cand dau restart nu imi scrie nimic ci doar se aprinde pana la pasul de introducere pasword, modelul pc'ului este Laptop ASUS P553M ( care l-am spus mai sus ) Altceva util ce sa adaug? Poate ca am exegerat si te-am inclus ( sau te-ai simtit inclus) in comentari inutile care dupa cum vezi sunt adaugate inutil... ' cauta pe cineva care are un cd cu windows ' pai eu ma apuc sa instalez windows fara cd? isi are rostul acest comm? Multumesc anticipat celor care au habar de ceea ce spun, aptinetiva cei care veniti cu daca, parca, poate va rog. o zi buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Whoo_Guess_1991):

Deci,daca dupa ce bagi cd/dvd-ul cu windows in unitate nu iti scrie nimic pe fond negru ca sa poti apasa orice tasta si sa inceapa boot-area, va trebui sa intri in bios la boot manager si sa schimbi ordinea de boot de acolo. Pentru laptop Asus tasta de intrare in bios este F2. Tii apasat F2 si apoi pornesti laptopul.cand porneste, eliberezi tasta F2, scrie si aici:

https://www.asus.com/ro/support/FAQ/1008829/

Daca reusesti sa intri in bios, mergi la boot, selectezi cddvd, il urci pe primul loc cu tasta aferenta cred ca f6 sau cum iti indica jos, si apoi F10 pentru a salva setarile. Sa ma tii la curent daca ai reusit. Dupa ce ai slavat modificarile, poti face cum am scris mai sus, bagi cd cu win si la repornire, apesi intr-una tasta space sau enter, sau orice tasta vrei tu.