| endizaw a întrebat:

Salutare, am luat un virus care ma zapaceste la cap si stiu ca e backdoor, este de la Ardamax KeyLogger. Mi s-a intamplat sa descarc un gamemode de sa:mp, si cand l-am deschis nu s-a intamplat nimic, dar dupa ce am dat restart imi apareau 24 de procese cu 'svchost.com', stiu ca este un trojan, dar MalwareBytes nu prea gaseste toate fisierele, este un 'svchost.com' in aproape toate fisierele din c:/system32. Se pare ca am avut acel keylogger de aproape cateva luni. Am 16GB RAM, i7-3770k, nu imi 'arde' sau sa-mi foloseasca mult din processor, dar stiu ca e un backdoor si nu vreau ca fisierele mele sa fie criptate, ma puteti ajuta? Daca nimic nu este bine, este timpul sa imi cumpar un SSD/HDD nou si sa fac back-up, dar daca exista ceva, orice doar sa nu imi mai apara cand deschid fiecare program un warning sa deschid svchost.exe, nu pot sa le sterg din system32, am incercat sa scot TrustedInstaller (un user, tot un fel de virus care impiedica stergerea virusurilor) si acum imi arata ca sa inchid DCOM Services, si nu pot ca tot n-am permisie straight face, va rog eu, nu vreau sa dau reset la windows, ma puteti ajuta? Ofer o mare funda.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este o solutie simpla si eficace: rezolvarea online cu serviciul antivirus al firmei Norton.
Descarci de aici si urmezi instructiunile:
https://www.eset.com/us/home/online-scanner
Dupa scanare repornesti calculatorul si REPETI scanarile si restartarile, pana ce nu mai gaseste nici un "virus".

| PersonajFictiv a răspuns:

Cauta pe net, Kaspersky removal tool, scanezi, rezolvi, etc.
Apoi tot de la Kaspersky TDS killer, parca asa se numea.
Bafta.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Încearcă să rezolvi cu Malwarebytes Pro, fiindcă are baza de date in combinație cu Bitdefender. Licență pentru 5.1 Pro o găsești pe YouTube.

| Boss491 a răspuns:

Alta cale nu ai, decat sa reinstalezi windows-ul si sa stergi tot din el. asta e