| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu routerele wireless. Eu am fibra optica 500 de la RDS, si imi merge, deci cu 500 mbps. Vreau sa cumpar un router destul de ieftin care spune ca ar avea 150 mbps viteza. Problema e ca nu inteleg. Pe pc nu voi mai avea 500 ci 150 mbps? Sau cu 150 imi va merge netul pe telefon?
Funda urgent, multumesc!

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

150 mbps este standardul pentru wi-fi versiunea N pe care majoritatea routerelor il au. Daca vrei sa folosesti pe CABLU internetul de 500 mbps iei un router gigabit ca cel recomandat de mine si descarci cu viteza data de provider. Pe wi-fi nu o sa atingi niciodata vitezele astea.

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca ai net de 500 mbps o sa ai nevoie de un router cu porturi Gigabit.

Un router ieftin si bun ar fi asta:
http://www.pcgarage.ro/routere-wireless/tp-link/tl-wr1043nd/ mai ieftin gasesti routere cu porturi 100 mbps care iti limiteaza netul la o viteza de download de maxim 12.5 mb/s

| OriPunemIntrebariOriNuMaiPunem a răspuns (pentru Intruder19):

Multumesc, dar te rog axeaza-te pe ce am intrebat. Deci ce reprezinta viteza de 150mpbs inscriptionata pe router? Viteza netului pe mobil sau viteza pe pc?

| EnvyU a răspuns (pentru OriPunemIntrebariOriNuMaiPunem):

Deci, tu ai acum 500mbps adica tragi cu 50 de mega pe secunda, e o viteaza foarte mare. Eu am 300 eu trag cu cam 34 mega. Eu am un router vechi rau, si cand il bag imi reduce viteza la 4 mega. Daca bagi router de 150mbps inseamna ca o sa tragi cu 15 mega pe secunda inloc de 50, asta va fi viteaza pe orice te vei conecta, telefon/laptop. Dar daca te apuci si tragi de pe toate deodata se va imparti viteza la toate. Deci in principal, este o viteza foarte buna si e ok.

| K0sti a răspuns (pentru OriPunemIntrebariOriNuMaiPunem):

Wireless taicule...greu! Citeste si tu specificatiile ca de aia ai net! Da la 500 cat ai tu iti trebuie gigabit, altfel platesti netul ala degeaba! Pe PC o sa ai 100 daca nu iei gigabit! Si aia 150 e viteza de transfer intre cele 2 dispozitive, nu viteza netului! Greu cu stiinta asta!

| Intruder19 a răspuns (pentru OriPunemIntrebariOriNuMaiPunem):

150 mbps este standardul pentru wi-fi versiunea N pe care majoritatea routerelor il au. Daca vrei sa folosesti pe CABLU internetul de 500 mbps iei un router gigabit ca cel recomandat de mine si descarci cu viteza data de provider. Pe wi-fi nu o sa atingi niciodata vitezele astea.