| dragos20091 a întrebat:

Salutare! Am o mica problema. De fiecare dată când pornesc PC-ul îmi apare că mai am 3/4 GB liberi în Local Disc (Chappy. Cum as putea face rost de mai mult spatiu?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Salut.
1) se poate extinde marimea partitiei C, doar daca aceasta face parte dintr-un mediu de stocare mai mare, din care ai facut cel putin inca o alta partitie (D, E, etc).

Deci solutia ar fi sa micsorezi partitia D cu vreo 10-20-30GB sau cat iti permiti sa "rupi" din ea (sau cat ai nevoie in plus pe C).

Scrii in caseta de cautare "disk manag"
sau
"create and format hard disk partitions"
pentru a lansa utilitarul cu Disk Manager.

Click dreapta pe partitia D, pe care se presupune ca ai mai mult spatiu liber decat doresti sa "rupi" din ea.

Alegi Shrink Volume, si alegi cantitatea in MB in urmatoarea fereastra ce va aparea (pentru 10GB, alegi de ex 10.240 MB )

https://imgur.com/2QICIW8

Apoi click dreapta pe partitia C, si alegi Extend Volume

! Atentie, e bine sa folosesti utilitarul "Defragment and Optimize Drives" pe partitia D:\
(inainte sa imprumuti spatiu din ea cu comanda Shrink).

Se poate face acelasi lucru si cu alte programe dedicate, mai complexe (Paragon Partition Manager e printre cele mai bune),
dar utilitarul Disk Part isi face treaba foarte bine, si e foarte simplu de folosit.

2) daca nu ai mediul de stocare impartit in mai multe partitii (C, D, etc), si acea partie C:\ e tot ce ai pe acel SSD/HDD, din pacate trebuie sa il inlocuiesti cu un SSD/HDD mai incapator.

| sierra1 a răspuns (pentru NLS):

" NLS : trebuie sa il inlocuiesti cu un SSD/HDD mai incapator"

pe scurt, răspuns corect!

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru Bubico2022):

Pentru că dacă ajungi să comprimi fișierele de sistem nu mai pornește Windowsul. Așa măcar ai o unealtă inteligentă care ține cont de asta.

| doctorandus a răspuns (pentru Bubico2022):

Bifezi singur ce vrei să șteargă.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru Bubico2022):

Ha, ha, sa-ti spun una buna: eu am comprimat Program Files si Program Files (x86) fara probleme. Problemele au aparut cand am comprimat automat tot ce contine dosarul Documents. Atat din Windows-ul instalat cat si din doua Windows PE diferite. Noroc ca aveam backup la SSD.

12 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

În primul rând, pui mâna și ștergi tot ce nu ai nevoie (descărcări, cache browser etc.).
Dacă tot nu merge, cumperi un disc mai mare și îl clonezi pe ăsta ca să nu pierzi nimic (nici măcar timpul cu reinstalarea s.o.).

| ReddY25 a răspuns:

Ștergi ce nu ai nevoie

Răspuns utilizator avertizat