| Hatelies a întrebat:

Buna TPU:* am o problema cu calculatorul. De fiecare data cand ma uit la un film online imi apare mereu jos intr-o casuta spatiu insuficient pe disc local C si sa sterg fisiere vechi si inutile. Am facut asta si dupa aveam 8 Gb(nu stiu daca am scris corect). Dupa din nou am vazut un film si acum din nou imi apare spatiu 'periculos' de insuficient pe disc. Unde Dumnezeu se duc toti giga? si ce as putea face ca sa nu mai apara fiindca chiar nu mai am ce sterge din C ar trebui sa sterg tot ce e in calculator. Deci help ce pot face? va rog mult am nev de ajutor funda si vot la fiecare raspunss

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce Windows ai si ce spatiu ai la partitia c:\?

| Hatelies explică (pentru Salontanul):

Am windows xp si 19 GO (daca te referi la capacitate)

| Salontanul a răspuns (pentru Hatelies):

Trebuia sa ai macar 25 Gb. Dar se mai poate face ceva. Anumite programe si jocuri te intreaba unde sa le instalezi. Sa le dezinstalezi din Add remove si sa le instalezi pe partitia D:\. Uite aici cum se face dezinstalarea: http://video.about.com/windows/Uninstall-Programs-in-WinXP.htm
Deasemenea uita-te in Program Files daca nu ai foldere de la programe sau jocuri ce le-ai dezinstalat mai de mult. Cauta pe partitia C:\ in folderul temp si sterge ce ai acolo.

| Hatelies explică (pentru Salontanul):

Am dat acolo la adaugare si stergere programe sau ceva de gen si nu am nici un joc. am decat ce e necesar adica bluetoothul messul bsplayer deci nu am multe am sters de leau gasit dracii. Si am sters si fisiere de astea de jocuri din :C si muzica si ce a mai fost de am avut in recycle 400 si ceva de fisiere. si tot la fel imi scade pe zi ce trece deci ieri aveam 400 si ceva de mb iar acum am 214 si mentionez ca nu am mai umblat la pc de ieri. cred ca trebuie sa instalez din nou windowsul. asa se va rezolva?

| Salontanul a răspuns (pentru Hatelies):

Da. Reinstaleaza Windowsul. La partitia primara (C:\) inmulteste 25 cu 1024 si-ti va da 25.600. Fa-o de 25.600 Mb. Ce-ti ramane poti sa lasi ca partitie secundara ( D:\) sau sa imparti in doua. Daca bagi windows 7 ( e recomandabil ca e mai bun si mai usor pentru computer cu minusul ca anumite jocuri nu mai merg) va trebui sa faci partitia C:\ de 30*1024=30720 Mb. Atentie! La Windows 7 va apare la litera C o partitie de 100 Mb pana termini instalarea. Apoi acea partitie dispare (n-o mai vezi). Daca vrei mai multe amanunte uite aici pentru XP: http://www.msdesign.ro/tutoriale/instalare-windows-xp/
si aici pentru windows 7: http://www.programecalculator.ro/......windows-7/

| tteo92 a răspuns:

Salut!
Ti se micsoreste spatiul liber,pentru ca folosesti programe care mananca multe resurse si necesita mai multi RAM,pentru progranele care rulezi.
Trebuie sa instalaezi windows-ul,sa formatezi toate partitiile, apoi sa pui doar programele necesare,nu toate prostiile,asta daca nu ai o configuratie a pc-ului buna in cat sa-ti duca toate programele cum trebuie.
Daca nu,vezi ce se intampla, ti se duce spatiul chiar si cand te uiti la o poza pe net, sau cand navighezi pe net, indiferent ce ai face, spatiul ti se v-a micsora, daca pui prea multe aplicatii.
Bafta!

| xBlueLiGhTx a răspuns:

Eu te-as sfatui sa dai o defragmentare la hard disk, iti voi da si un link :http://www.youtube.com/watch?v=uC36Aze1sXQ&feature=channel&list=UL

Si dupa defragmentare intri in my computer dai cilck dreapta pe local disk:c sau partitia in care ai tu windowsul si dai click pe proprietati.
Apoi dai cilck pe disk cleanup si bifezi toate casutele, apoi dai OK si astepti in jur de 10 secunde, apoi dai restart la pc si gata.
Sfer sa fi fost de ajutor raspunsul meu.
Funda!?:D

| Hatelies explică (pentru xBlueLiGhTx):

Mersi o sa incerc. dar in caz ca nu merge nu se strica nimic la pc, adica sa nu il stric mai raulaughing

| Hatelies explică (pentru xBlueLiGhTx):

Nu a functionat! oare daca reinstalez windowsul merge?