| Maximan345 a întrebat:

Salutare!
Am o mica problema, mi se aude un bazait pe fundal si eu cred ca este de la windows sau de la driver-ul audio dar in proportie de 80% cred ca este de la windows, am testat la combina audio tot se aude, in castile vechi tot se aude, mi-am achizitonat niste casti noi si tot se aude.
PS: Sistem de operare - Windows 7 Ultimate
Casti - Casti Gaming Plantronics GameCom 388

4 răspunsuri:
| Prezidentul a răspuns:

Daca se aude din BOXE, incearca sa reinstalezi driverele audio. Le gasesti online.
Daca este de la pc mergi la un service sa il curete, repare. Probabil este de la ventilator.

| mihai69 a răspuns:

Zgomotul de fond provine întotdeauna de la bucle de masă și ecranare proastă.
Window$-ul și driver-ele NU au nicio treabă în problema asta. Di păcate, dacă nu e conceput din fabrică drept o „unealtă multimedia", niciun calculator nu e potrivit unei audiții HiFi.

| Maximan345 explică (pentru mihai69):

Si ce pot sa fac sa am o calitate a sunetului decenta?

| mihai69 a răspuns (pentru Maximan345):

Să ecranezi perfect sursa, să optimizezi traseele de masă pentru placa audio și toți conectorii săi (ceea ce e practic imposibil, cât timp aceasta de obicei e integrată pe placa de bază). Ai putea încerca o variantă - o „placă audio" pe USB. E scoasă din calculator și cel puțin teoretic ar trebuie să fie mai puțin zgomotoasă.