| Stefan123x a întrebat:

Am o placa de baza Asus H110M-R/c/si
https://www.emag.ro/......DS6962BBM/

SI vreau sa imi iau un prcesor pentuim g4560, insa am inteles ca trebuie update de bios. Pe de alta parte am cautat si am vazut ca nu trebuie. Examplu in acest video:
https://www.youtube.com/watch?v=xA22z9IVdkw&t=152s

min 3:05. Placa de baza preizata in video e cam aceeasi cu asusul meu.

Intebarea mea este: Chiar trebuie update de bios? Chiar trebuie sa imi cumpar un alt procesor din serie skylake pentru a face updateul. Nu as vrea sa dau banii pe un g4400 ca apoi sa il vand la jumate de pret.

Răspuns Câştigător
| EusebiuPWN a răspuns:

Din pacate nu, placa ta de baza are bios-ul din fabrica "0304", iar procesoare din generatia a 7-a suporta de la versiunea "3016" in sus.
Placa aia de baza din video suporta din prima pentru ca chiar si versiunea din fabrica suporta procesoare din generatia a 7-a.
Poti sa o duci la un service, sau un simplu magazin de "informatica" de la tine de prin oras, cu siguranta au ei un procesor din generatia a 6-a sa-ti faca tie un updade de bios.

| Stefan123x explică (pentru EusebiuPWN):

Ah ***, pai aia e toata problema, ca nu am de unde sa iau un procesor generatia a 6-a, si cum am spus nu as da bani pe unul ca apoi sa il vand, caci nou fiind mai sus de jumate de pret nu gasesc de vanzare.
Daca stiam ma interesam mai bine pana sa cumpar placa de baza :'(

| EusebiuPWN a răspuns (pentru Stefan123x):

Nu-i un capat de tara, intereseaza-te, poate are cineva un procesor din a 6-a generatie. Daca nu, te duci la un magazin unde cica se repara pc-uri sau asa ceva, vezi daca au ei si sunt dispusi sa-ti faca. cu maxim 50 de lei scapi.