| jon987654321 a întrebat:

Salutare..am o problema cu laptop-ul de ieri ecranul este ca in poze, acuma vreo 2 saptamani l-am lovit destul de tare dar mers ok...de vreo 5 zile nu mai merge nici primul slot de ram..cand pun ram ul si il deschid ramane ecranul negru doar al doilea functioneaza..cand mai atingeam in zona la ram si il puneam in diferite pozitii mergea bine nu mai apareau dungiile rosii...dar cred ca aseara de nervi i-am mai dat una si.a inceput sa ramana asa o fi banda? sau placa video? am sa il duc la un service dar nu am de cand sa schimb display sa dau 200 lei ca nu merita, ma gandesc daca o fi display ul as putea pune un monitor si ar merge? astept un raspuns sa stiu ce sa fac sa nu ma plimb cu el dupa mine prin oras, si slootu l de ram de ce s-a defectat? pozele http://postimg.org/image/5v5i0iprr/

http://postimg.org/image/kiyhc0dmf/

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Capturile de ecran arată chiar foarte bine. Care e de fapt problema ta? (Cu excepția slotului defect de RAM?)
Se poate pune foarte bine un monitor extern, dacă nu îți place imaginea de pe display-ul integrat, dar tot Ubuntu o să arate. Cât despre partea cu RAM-ul, e probabil dezlipit soclul sau (mai grav) fisurată placa de bază.
Un service bun te rezolvă, dar mă tem că prețul plătit ar putea cumpăra foarte bine un altul SH sau refurbished poate chiar mai bun.

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa te duci la un psihiatru.

| jon987654321 explică:

Pai asa am sa fac trebuie sa cumpar un monitor...ma gandeam ca o fi banda si se poate schimba...dar pana la urma ce e defect? de la lovituri? s-a facut asa?

| mihai69 a răspuns (pentru jon987654321):

Eu tot nu pricep ce vrei să spui prin acel „s-a făcut AȘA"; cum AȘA?!? că eu unul văd două poze ce prezintă imagini perfecte (fără artefacte, benzi luminoase / întunecate etc.

| jon987654321 explică (pentru mihai69):

Sunt puncte si niste linii rosii mari..merge fara probleme doar.ca e deranjant la filme...

| jon987654321 explică (pentru mihai69):

Poza asta este facuta cu telefonul http://postimg.org/image/7jurm6wdz/

| mihai69 a răspuns (pentru jon987654321):

Așa da, acum se poate observa care e problema. Probabil se va rezolva cu monitor extern. Poți ruga un prieten să te lase să faci o probă pe monitorul lui, ca să fii mai sigur.