| xs1der a întrebat:

Salutare,

Am o problema de ceva timp cu PC-ul meu care se restarteaza singur atunci cand petrec mai multe ore intr-un joc (Fifa 20, GTA V). Nu face asa cand stau mai mult timp pe el si nu ma joc. In trecut am mai avut problema asta si atunci a fost vina ventilatorului de la sursa care nu mai functiona. Dar de data asta, am verificat amanuntit cum se comporta ventilatorul si nu prezinta nicio problema. Totodata, i-am schimbat si pasta procesorului si pana si coolerul procesorului, i-am si reinstalat Windowsul si problema persista.

Am verificat temperaturile, voltajele din BIOS (UEFI Setup Utility) si le-am facut o poza si am facut un test temperaturilor si cu AIDA64.

Poza temperaturi BIOS: https://imgur.com/a/XYVeMHj

Poza temperaturi AIDA64: https://imgur.com/a/GFxyY8y

Sistemul meu are urmatoarea configuratie:

Sursa : Super Flower SF-500P12P 500 W

Procesor : Intel Core i5-3570, 3.40GHz, 6MB, LGA1155, 22nm, 77W, BOX

Placa video : Gainward - GeForce CUDA GTX660 2GB DDR5 PCI-E 192BIT DVI/HDMI/DP BOX

RAM : Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) XMP HyperX Blu

HDD : Toshiba 1TB SATA-III 7200RPM 32MB

Placa de baza: ASRock H61M-VG4

De la ce ar putea fi? Ma gandeam ca ar trebui sa dau un reset la BIOS, poate am vreo optiune pusa aiurea sa se restarteze PC-ul la o anumita crestere a temperaturii (doar ca nu stiu cum). Astept pareri sau sugestii.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Graficul AIDA spune ceva foarte important:
Incarcarea CPU (cu 4 nuclee! ) este constant la 100%!
Acesta denota ca, procesorul este permanent suprasolicitat, ceea ce il incalzeste puternic.
Asemenea suprasolicitare am intalnit la calculator virusat, la care virusul incripta continutul discului.
Ar trebui si tu sa faci o scanare antivirus, mai mult ca sigur vei gasi ceva:
https://www.eset.com/us/home/online-scanner
Descarci antivirusul, pornesti programul, bifezi TOATE optiunile de scanare profunda, dupa care lasi sa scaneze sistemul.

| sierra1 a răspuns:

Pe scurt: simpome de supraincălzire, rămâne să identifici unde

| Stef69 a răspuns:

Sarputea sa fie ds la cooler ul de la video sa nu raceasc bine