| Cristi_3697 a întrebat:

am o problema la pc! cand il pornesc imi hurue placa video(ventilatorul)dar doar cateva minute pana cand il pornesc apoi nu se mai aude. sa spun ca am o placa Nvidia Ge Force 210 512MB.care sa fie problema si ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| nashu40 a răspuns:

Buna!
Eu am avut probleme cu ventilatorul de la procesor. Imi facea calculatorul ca un tractor, la inceput doar cand il porneam, apoi, cu timpul, facea mereu. Are saracul cam 7-8 ani.Acum l-am schimbat, dar la inceput il curatam mereu de praf si operioada buna mergea bine.
Deci si la tine vinovatul principal e praful.Eu periodic, o data pe luna aproximativ, il deschid si il perii de praf cu o pensula care e doar pentru el. Unele coolere mai noi, de la procesor, daca le scoti, au pe spate o eticheta care se poate indeparta, iar acolo e un orificiu minuscul pe unde se poate introduce ceva de curatat.
Cel de la placa video nu stiu daca se poate scoate, dar daca te pricepi si nu ti-e greu, deschide calculatorul si incearca sa-ti cureti de praf ventilatorul respectiv. Poti scoate chiar placa video din slotul ei si sa aspiri bine acolo, apoi, daca ai poti da cu un spray pentru contacte electrice, care e super bun(dar sa nu fie din cel cu ulei). Un prieten avea cam aceeasi problema ca a ta, plus ca lui ii si dadea o serie de mesaje de atentionare, i-am curatat calculatorul de praf, i-am scos placa video si am aspirat-o si periat-o bine si pe urma i-a mers calculatorul ca uns si imi multumeste mereu.
Sper ca am fost util.
Succes!

3 răspunsuri:
| moldovianu a răspuns:

Desfa suruburile din spate, scoate capacul, desfa si ventilatorul(cooler)de pe procesor si ai sa vezi de ce...sa facut patra de praf intre el si procesor. Oricum e bine sa iti ei o perie la indemina, aspiratorul.si dai bice!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba-i cooler-ul, pentru ca o sa huruie din ce in ce mai tare. Mie incepuse sa-mi faca ventilatorul ca un tractor. Am scos cooler-ul vechi si am montat unul de sistem (ventilatorul ala mare). Fireste ca nu avea loc in locul celui original, l-am montat deasupra, la citiva milimetri de radiatorul placii video. De atunci adio biriieli si huruieli. Au trecut cam doi ani si am un calculator cit se poate de silentios.

| AlexDaghiu a răspuns:

Moldovianu aceeasi problema am si eu si nu se da cu aspirator pentru ca il faci praf.Are el perii speciale si il cureti.