| ș53fan a întrebat:

Am și eu o întrebare: Pentru un telefon, de fapt pentru bateria acestuia...cum e mai bine: Să îl încarci 100%, să îl folosești până la 0 apoi să îl bagi la încărcat? Sau să îl încarci de mai multe ori/zi?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Producătorul - de fapt TOȚI producătorii - au creat softuri care te anunță să incarci bateria când capacitatae ei e la 10-15% din maxim și te anunță că incarcarea e gata când ajunge la 100%.
Ce crezi, oare de ce?

Poveștile alea cu incarcă la... și descarcă până la... sunt basme perpetuate de la telefoanele non-smart

| Uvox a răspuns (pentru sierra1):

Daca ai avea macar idee despre chimia unui acumulator pe baza de litiu nu ai mai spune asa ceva. Nu este un proces reversibil 100% iar condițiile de exploatare afecteaza f.mult durata de utilizare.

| sierra1 a răspuns:

Producătorii de telefoane au găsit optimul și asta se reflectă in mesajele date de telefoane la momentele potrivite.

PS - ce te face să crezi că tu ai idee despre asta și eu nu?

| ș53fan explică (pentru sierra1):

Poftim? Cu mine vorbesti?

| sierra1 a răspuns:

Cu cel ce are intervenția trei rânduri mai sus

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Cel mai bine e sa nu il lasi sa se descarce complet si cand il incarci sa nu il lasi peste noapte.Gen cand ajunge la 15-20% il pui la incarcat si cand a ajuns la 90-100% il scoti. Si foloseste cat de des poti incarcatorul din cutiewinking.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Nu are nicio treaba lasatul peste noapte, vorbesti prostii. Nu stiu in ce an esti, dar macar ar trebui sa stii ca odata ce telefonul e incarcat complet mufa de decuplează si nu mai primeste curent CHIAR DACA bateria scade la 99 in timp ce mufa e bagata. Ca sa poti sa il incarci de la 99-100 trebuie sa scoți mufa si sa o bagi inapoi (adica se recupleaza) iar cand ajunge la 100 se decupleaza iar. Welcome to 2018 bro

| alex495 a răspuns:

Il incarci complet si incerci sa l bagi la incarcat cand e sub 20% daca nu ti permite timpul sau nu esti in permanenta pe langa o priza sa l consumi de tot

| Uvox a răspuns:

Nu pana la 0. Pana in 65% si pus la încărcat si nici încărcarea pana la 100%.
Teoretic asa ajungi la maximum ciclurilor de incarcare/descarcare posibil pentru litiu.
Nu e baterie, e acumulator.
happy

| Jem65 a răspuns:

Nu, e fooarte rau daca faci asa deoarece iti deteriorezi de tot bateria, crede-ma ca am facut acelasi lucru timp de o saptamana si bateria s-a dus
Bateriile de la telefoane sunt Li-ion deci incearca sa le tii pana la 85% si sa astepti sa se descarce pana la 50%, sau macar pana la 20% si tot asa

| FratelePetarda a răspuns:

Cel mai bine e sa il lasi sa se descarce pana la 0