| MysteryMen a întrebat:

cum e mai bine sa incarci laptopul sa il tii incontinuu la incarcat cand il folosesti sau sa il incarci sa mergi pe baterie, sa il incarci-sa folosesti bateria...si tot asa...si mai am o intrebare vreau sa pun un ventilator de la pc sub ventilatorul de la laptop ca sa raceasca procesorul (un fel de cool pad facut de mine) ar merge? afecteaza cu ceva laptopul?

Răspuns Câştigător
| IoNuTz96 a răspuns:

A... inteleg, vrei sa pui la gaura de dedesubt acolo unde se vede elicea coolerului intern, atunci asa e bine big grin, bafta

7 răspunsuri:
| IoNuTz96 a răspuns:

laughing, ok... sa o luam cu inceputul, daca folosesti laptopul foarte des acasa, iti propun sa iti incarci bateria full si sa o scoti din el si sa o folosesti doar cand e nevoie sa mergi undeva, sau sa prezinti un proiect spre exemplu. Daca tu ti bateria in el in timp ce functioneaza, daca laptopul se supraincalzeste, bateria o sa aiba de suferit si se va strica in cel mai scurt timp. Deci recomand sa scoti bateria din laptop cand il folosesti acasa. Acum in lgatura cu "ventilatorul" iti propun sa iti cumperi un Cooler. Cu fire peste tot si ventilatoare puse aiurea nu rezolvi nimic. Sper ca te-am ajutat. Bafta si daca vrei funda big grin

| MysteryMen explică (pentru IoNuTz96):

Nu am fire peste tot l-am facut foarte bine exact ca un cooling padu numai ca e un ventilator mai puternic...intrearea mea e daca ii s epoate intampla ceva daca pin ventilatorul sa sufle in gaura de la coolerul laptopului. La mine coolerul porneste la 50 *C daca pun ventilatorul ajunge la 37-38*c deci este destul de bun in idle...In load nu stiu cat ajunge

| IoNuTz96 a răspuns (pentru MysteryMen):

Da e o problema mare! cooler-ul de la laptop e ca o moara adica preia aerul cald din laptop si il da afara prin gura de aerisire. Daca tu pui ventilatorul o sa bage aerul de afara inauntru deci e proces invers, o sa il supraincalzesti pana ti se arde laptopul pentru ca caldura se acumuleaza inauntru si nu are pe unde sa iasa + stricarea collerului intern pentru ca este fortat sa se incetineasca datorita fortei inverse a aerului. Deci ai grija daca vrei sa mai ai laptop. Coolerul se aplica dedesubt ca sa raceascra suprafata totala a laptopului, nu ce e inauntru. De ceea ce e inauntru (adica procesor si placa video ) se ocupa cooler-ul intern. Bafta si ai grija

| MysteryMen explică (pentru IoNuTz96):

Cred ca nu m-am facut inteles...eu vreau sa pun ventilatorul dedesubtul coolerului deci caldura poate sa iasa pe gaura de aerisire de la ventilator. Temperaura cu ventilatorul imi scade de la 50 la 37-38 in idle ceea ce cred ca e destul de bine

| MysteryMen explică (pentru IoNuTz96):

Ok multumesc mult atunci o sa incerc sa fac asa

| IoNuTz96 a răspuns (pentru MysteryMen):

A... inteleg, vrei sa pui la gaura de dedesubt acolo unde se vede elicea coolerului intern, atunci asa e bine big grin, bafta

| MysteryMen explică:

Nimeni?sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Latopul e bine sa-l lasi pe baterie cand e incarcat full, asa se prelungeste viata bateriei. In legatura cu cooling-padul nu poate afecta cu nimic dimpotriva il ajuta sa functioneze mai bine!