| Simon a întrebat:

Am si eu o problema cu PC-ul si suspectez placa video. Placa video este un Asus Radeon HD 3870 X2 TOP 1024MB DDR3, care a functionat impecabil pana acum 2 saptamani, cand am dat un format la PC. Ca si OS am ales Win7, acelasi OS vrand sa-l bag si dupa formatare, doar ca de data asta nu a mai mers. Am urmat pasii instalarii fara nici o problema, pana intr-un anumit punct cand dupa un restart imaginea a ramas neagra, putandu-se observa o mica "rama" de o culoare putin mai deschisa decat negru. Am incercat si cu Win XP, singurul care a functionat fiind SP3, dar nu pot instala Driverul de Display, mereu imi da eroare. Am incercat si cu driverul luat de pe site de la ATI si nimic, acelasi lucru. Am insistat cu instalarea lui, si am reusit sa instalez si Driverul de Display, dar cand am dat restartul cerut, imaginea a ramas neagra, aveam doar sunet (asta dupa ce mi-a aparut logo-ul cu windows). Am incercat o testare a placii video cu 3DMark-ul dar fara nici un succes. Ca si placa de baza am Gigabyte X48-DQ6, 4 GB RAM. Intrebarea mea ar fi: este placa video de vina sau nu? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Pai la tine problema este asemanatoare cum e la calculatorul meu si eu tot cu placa video am avut probleme asemanatoare pana i-am gasit driveru-l video pentru vista, ca numa vista merge pe calculatorul meu, merge si xp dar modificat cu drivere si complicatii de astea, ca daca pun xp normal pe el imi da ecran albastru pentru Hard cu driverele "SATA". Ca sa iti dau un raspuns care sa te ajute intr-un fel, un raspuns din proprie experienta, vezi ce windows suporta calculatorul, care ti-l instaleaza corect, nu sa-ti ceara driverul de la placa video la sfarsit de instalare a windowsului si sa iti dea eroare de ecran albastru sau negru, dupa ce ai gasit ce windows "ii place" cauta-i driveru pentru placa video pe net uite ce am gasit eu http://www.driverstart.com/start647586.html aici adresa de la asus.com selecteaza placa video si ce versiune a placii video ai http://support. asus.com/download/download. aspx? SLanguage=en-us si daca astea nu merg eu te intreb daca esti sigur ca placa video pe care o ai este asus radeon? nu e cumva Ati radeon? asus poate scrie pe carcasa unitatii sau pe alta placa din calculator, in manualul de la calculator ce scrie? Lasa mesaj poate reusesc sa te ajut.;)

7 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Ai calculator cu unitate sau laptop? sa stiu ce driver sa cautwinking si ce windows 7 instalezi de 32 de bit sau de 64?

| Dannyjj a răspuns:

Uite aici selectezi graphics card- Desktop dupa aia Radeon HD3870 X2 dupa aia pentru ce windows ai nevoie dupa aia click pe view results http://support.amd.com/......earch.aspx sau de aici http://game.amd.com/us-en/drivers_catalyst.aspx?p=win7/windows-7-32bit windows 7 de ce nu iti merge? ai zis ca win7 ai avut pe calculator de la inceput, ar trebui sa mearga...

| Flash a răspuns:

Sanse foarte mari sa fie placa video, cel mai bine ar fi sa o testezi pe alt pc, sa vezi daca face la fel. Eu zic ca sunt sanse cam 70-80% sa fie placa video.

| Simon explică:

Producator ASUS, chipset ATI - denumirea pe care am dat-o este un "copy/paste" de pe factura big grin. Win 7 a functionat impecabil la inceput, a fost primul OS bagat pe PC. Am luat de pe site de la ATI driverul pentru. placa mea, imi instaleaza tot mai putin Display Driver. Multam de raspunsuri!

| Simon explică:

Unitate (desktop), Win 7 pe care l-am avut si vreau sa-l bag e pe 32b, dar nu mai pot instala Win 7 pe el. Acum am XP SP3, e singurul care a functionat. Am incercat mai multe drivere dar n-am reusit.

| Simon explică:

Da stiu ca ar trebui sa mearga. Ca si configuratie PC-ul e foarte smecher, dar nu stiu dc nu mai merge (am descris in intrebare ce s-a intamplat). O sa ma uit peste alea, multumesc frumos!

| Simon explică:

Driverele astea le gasisem si eu...aceeasi eroare imi da...sincer o sa incerc sa ma duc cu placa video la service saptamana viitoare sa-mi faca aia acolo o diagnosticare. Multam!