| Sebytza21 a întrebat:

Salutare! Am un amplificator 5.1. Pe unul dintre canale imi iese subwooferul(8ohm). Pe acea ieșire pot sa o mai amplific cumva? Deoarece subwooferul se aude destul de slab, sau să fac cumva să mai pot lega un subwoofer pe acea ieșire?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ai doua posibilitati:
1. Folosesti un program "egalizator", prin care poti accentua sunetele joase (basii)
2. La iesirea spre amplificatorul subwoofer-ului conectezi un alt amplificator (si boxa pentru basi, cu putere de cel putin 4 ori puterea amplificatorului de basi).
(este nevoie de cunostinte de electronica)

| Sebytza21 explică (pentru Bula):

Deci să înțeleg ca aș putea să amplific, dar subwooferul original al lui cu siguranță nu o sa l ard (pentru ca mă gândesc ca el e calculat pentru ieșirea aceea) și mi ar trebui un subwoofer mai mare?

| Sebytza21 explică (pentru Sebytza21):

Cu singuranta o să l ard "

| Bula a răspuns (pentru Sebytza21):

Ai nevoie de un amplificator + o boxa subwoofer, conectat in locul celui actual.

4 răspunsuri:
| antonioger a răspuns:

Orice semnal se poate amplifica, trebuie doar sa respecti niste reguli si sa nu arzi ceva ca apoi sa te usture la buzunar. Legat de iesiri pentru difuzoare si impendanta de iesire iti recomand sa ai grija sa nu pui ceva cu impedanta mai mica decat cea indicata sa nu arzi finalul daca nu exista protectie. Deci daca legi inca un subwoof-er nu castigi nimic ca si auditie, tot semnalul de iesire trebuie amplificat. Ai grija si la puterea generata de amplificator fata de puterea acceptata de subwoof-er.