| Alin_Gabi_1996 a întrebat:

Salutare am un laptop HP G62 am avut windows 8 pe el si mi-a aparut sa fac upgrade la 10. Dupa vreo 3 zile cand l-am aprins mi-a aparut sa astept putin pana se face un update apoi si-a dat restart, cand a pornit mergea ingrozitor de greu practic nu pute-am deschide absolut nimic pana si tema aparea ft greu si in 30 40 de secunde se inegrea ecranul dar nu isi dadea restart.Am cautat in sistem restore sa vad ce update a facut si am gasit 2 pentru display placa video. am instalat iar win 8 cand a mirosit driverul de video acelasi lucru acum am bagat win 7 cu driverul acelasi lucru nici macar nu porneste pe 7. Acum il folosesc fara driverul video si nu are nici o problema. Aveti vreo idee ce sa fac oare sunt aceste drivere prea noi si nu le suporta sa incerc cv mai vechi? laptopul are un i5 4 gb ram si placa video ATI mobility Radeon Premium Graphics...

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Ar merge mai bine un driver mai vechi.

Au aparut drivere noi care nu sunt specifice placii, sunt un fel de drivere generice, generale, "bune pentru mai multe modele de placi", care in realitate pot sa nu se potriveasca bine cu placa si in plus limiteaza functionalitatea placii. Windows 10 exceleaza in actualizarea driverelor, uneori cu cele mai nepotrivite drivere. Daca avem drivere bune, se poate instala windows-ul fara legatura la internet, se instaleaza driverele vechi dar bune, apoi se incearca blocarea actualizarii driverelor.