| octav005 a întrebat:

Salutare, am un PC desktop, care nu este al meu. un pc foarte vechi, acele modele cu dischete, cu cablu ata tip pamblica, si s-a rupt mufa vga din placa de baza, adica s-au indoit pinii si unul s-a rupt, si vreau sa va intreb ce fel de placa video ii pot adauga in placa de baza, pentru semnal VGA in monitor, am vazut ca inauntru are un slot, mult m-ai mare ca cele PC-I Express. Si cum se numesc acele placi? placa video ATA?

5 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Ce ai vazut tu acolo cred ca este Slot pci expres 16X si poti cumpara o placa video pentru slotul respectiv.

| octav005 explică (pentru danutzu96):

Da. nu ma pricep. deci ce fel de placa video imi trebuie?

| octav005 explică (pentru danutzu96):

Nu am unde sa montez aceasta placa, mie imi trebuie o placa video mult m-ai veche. Am un pc cred ca primele iesite pe piata, are procesor AMD duron, si 2 sloturi UNA de 128 mb si una de 256mb, placa de baza are vreo 3 mufe ATA CU pamblica, la dvd tot ATA, hdd tot ATA. asta e placa de baza

https://onedrive.live.com/redir?resid=c21265254b366f0f%21622

| danutzu96 a răspuns (pentru octav005):

Ala e un slot antic... nu este pentru placa video... Iti trebuie o placa video pe pci 8x
Ca asta https://www.google.ro/......ps?/search