| alexandero a întrebat:

Buna TPU as vrea sa stiu daca numi porneste calculatorul mi-a ars sursa sau procesorul ( procesorul daca e ars mai porneste calculatorul) si orice sursa se potriveste la orice calculator? vr cat mai multe detalii dau funda + vot

Răspuns Câştigător
| BLKZ a răspuns:

Procesoarele nu se ard cu una cu doua, trebuie fluctuatii de voltaj imense ca sa-l poti arde. Daca nu iti porneste sistemul nu e neaparat sursa de vina. Cea mai buna metoda de a verifica o sursa daca este arsa este sa-i pui o agrafa intre pinul verde si cel negru, pini care se gasesc pe cablul de 20 pini. In caz ca sursa este buna, verifica cablurile daca sunt bine infipte, daca prizele functioneaza direct si daca legatura dintre butonul de power-up si placa de baza este ok.

5 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Daca ti s-a ars sursa, nu mai porneste deloc. Daca ti se ardea altceva, scoatea bipuri sau pornea si se oprea imediat.
Depinde de cat de bun ai pc, ca sa stii ce sursa iti trebuie. Una de 400w cred ca ar ajunge. Dar, nu strica sa le zici ce placa video ai, procesor, etc. Poate ai nevoie de mai mult de 400w. Or sa stie ei cat sa-ti dea.

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Daca este arsa sursa nu porneste nimic, daca defectiunea este din alta parte ar trebui sa porneasca cel putin sursa.

| Cornel320 a răspuns:

Daca ti s-a ars procesorul trebuie schimbat.Dar ATENTIE! Nu toate procesoarele merg.Trebuie sa stii ce slot are placa de baza.
Daca s-a ars sursa nu e chiar asa de grav pentru ca se poate inlocui oricare alta.Nu iti trebuie nimic special la ia. Daca asta e problema, pe viitor ia una mai puternica.

| laur1OOOGB a răspuns:

Daca nu iti porneste calculatorul inseamna ca ti s-a ars sursa.

| ianos2012 a răspuns:

Buna dc imi porneste calculatoru greu cand vreau sal repornesc trebuie sa-i dau de vreo 2, 3, 4 ori sa reporneasca va rog imi ziceti care ie problema