| Aditu94 a întrebat:

Salutare, am un sistem Watson 5.1 AS5452, 230V - 50Hz; 65W. Are idee careva ce putere are wooferrul din incita de bass? Dar tweeterele, ce putere au? Doresc sa fac un upgrade. Cei 65W reprezinta puterea nominala s-au puterea maxima? Intreb de putere ca atat indica pe spate, pe eticheta inscriptionat.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cei 65W reprezinta puterea electrica maxima consumata.
Puterea de iesire audio maxim (pe toate canalele deodata) este Petot=P/1.7 adica cca. 38W.
Daca este un sistem 2+1, atunci puterea subwoofer-ului este egala cu suma puterilor celor doua canale stereo, adica cca. 20W (cele doua canale stereo avand cca. 10W fiecare).
Intr-o boxa cu 3 cai (difuzoare), tweeter-ul are puterea de cel putin 25% din puterea totala nominala a incintei (care in cazul tau trebuie sa fie de minim 6W).

| sierra1 a răspuns:

Satelitii Impendanta: 4 Ohmi, cate 6 W fiecare

| Frank51 a răspuns:

Componentele pasive nu au putere, ci lucrează la o putere maximă de x wați. Ce scrie pe spate este consumul total, dacă scrie 65W acela este consumul total al sistemului, iar puterea de ieșire spre componentele pasive va fi

| Frank51 a răspuns (pentru Frank51):

Nu mi s-a postat răspunsul întreg.

Puterea audio va fi mai mica de 65W, de obicei cu 10-20%.

| boyz a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=H74hA6pkVgM aici poti vedea dimensiunea la tot daca te ajuta

| Tannoy2022 a răspuns:

Nu se poate face upgrade la asa ceva.
Doar downgrade.
Proiectantul fie el chinez a facut poate sute de teste in camera anecoica pana cand a gasit un compromis acceptabil.La proiectarea unei incinte se tine cont de vreo 40 de parametri ai difuzorului nu doar de putere si impedanta.Nu conteaza ca ii pui difuzoare de 10 ori mai scumpe.Se va auzi mai rau in 95% din cazuri.

| Tannoy2022 a răspuns:

Pe bass ai un TDA 2030 care scoate max 8 W iar pe celelalte 5 canale ai integrate de max 2, 5W TEA2025(3 buc) din care unul este folosit doar pe jumatate.