| iDeneb22 a întrebat:

Am si eu o problema! Am un laptop pe care am un HDD de 500gb si un SSD de 24gb. Aseara am vrut sa reinstalez windowsul (windows 8), si am formatat SSD, dupa sa aflu ca ambele harduri erau pe GPT, si nu puteam instala pe niciunul dintre ele. Pana la urma am reusit sa formatez SSD in format NTFS si am reusit sa instalez windows. Problema este urmatoarea: Inainte sa reinstalez, in My Computer imi aparea doar HDD, cu cele 2 partitii, unde in C:/ imi apareau folderele ( windows, program files, etc) iar toate updateurile si programele se instalau pe HDD, dar windowsul era instalat pe SSD. Acum in My Computer imi apare si SSD-ul unde am windowsul instalat si toate fisierele. Intrebare: Cum pot face sa imi apara ca ianinte. Adica sa am windows pe SSD, dar programele si fisierele sa se stocheze pe HDD?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Ordinea ar fi așa:
Setup Windows
-selectează de acolo hdd0(de exemplu) care îi SSd-ul
cerază partiție pe el
Selectează hdd1(de exemplu)
partiționează-l în 2 sau 3 partiții, după nevoile tale
Recomand aici să faci o partiție pentru soft și restul pentru date.
Formatează partițiile create, mai puțin cea de după cea de 100mb system reserved
Instalează Windows p[e partiția de sub cea cu system reserved.
După finalizarea operației de resoftare drivere, etc instalează programele folosind funcția de custom install sau advancet install, și vei observa că îți va da și calea(path) unde să se instaleze softul.Așa va trebui să procedezi pentru fiecare soft instalat.La path folosind browse vei selecta calea unde să se instaleze ce va avea forma dlove struckxx/folderx, urmată de next.
Nu recomand să instalezi softul pe alta partiție că se va accesa main greu și și asă Windows-ul fiind lent din matriță programele se vor deschide și mai încet.Succes și sper că acum te-am lămuirt ce și cum

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

La asta trebuie să instalezi cu custom și să indici locațiade intslkare a aplicațiilor.Implicit toate aplicațiile se instalează în c:/program files.cât despre partițiile GPT, se poate instala Windows 7 Linux și orice vrei dar nu se poate face dual boot Windows cu Linux.La instalare trebuie diar să selectezi în cazul tău SSD-ul să instalezi sistemul de operare pe elupdate-urile etc, ce e de sistem pe SSD, și aplicațiile și restul pe hard disc, și asta după ce l-ai partiționat în prealabil cum trebuie.Succes

| iDeneb22 explică (pentru DeyCj):

Pai tocmai ca aici nu prea ma pricep, cum fac sa instalez windowsu pe ssd si program files si restul etc, pe hdd?

| DeyCj a răspuns (pentru iDeneb22):

Ordinea ar fi așa:
Setup Windows
-selectează de acolo hdd0(de exemplu) care îi SSd-ul
cerază partiție pe el
Selectează hdd1(de exemplu)
partiționează-l în 2 sau 3 partiții, după nevoile tale
Recomand aici să faci o partiție pentru soft și restul pentru date.
Formatează partițiile create, mai puțin cea de după cea de 100mb system reserved
Instalează Windows p[e partiția de sub cea cu system reserved.
După finalizarea operației de resoftare drivere, etc instalează programele folosind funcția de custom install sau advancet install, și vei observa că îți va da și calea(path) unde să se instaleze softul.Așa va trebui să procedezi pentru fiecare soft instalat.La path folosind browse vei selecta calea unde să se instaleze ce va avea forma dlove struckxx/folderx, urmată de next.
Nu recomand să instalezi softul pe alta partiție că se va accesa main greu și și asă Windows-ul fiind lent din matriță programele se vor deschide și mai încet.Succes și sper că acum te-am lămuirt ce și cum

| pozeanimate a răspuns:

Asta se face dupa instalare cu ajutorul Junction 1.06, Windows PE MiniCD, se transfera aceste foldere pe un alt disk, la care se modifica adresele, pentru windows 7 e mai complicat

| Olaru_Danyel_1990 a răspuns:

Cum ai reusit sa formatezi acel hard SSD...ca am si eu un astfel de hard la laptop si nu reusesc sa in formatez...cand doresc sa fac partitionarea imi cere un driver