| BCătălin91 a întrebat:

Salutare. Am zis sa merg putin pe la bunicii mei sa ii ajut cu o masina de spalat pe care si-au luat-o. Masina de spalat este un Arctic BA800 A+, este functionala, doar ca nu are manual de utilizare si ce am gasit eu pe net, numai pentru ea nu este mai ales la cum arata graficele din ele. Cum poate fi selectat programul de spalare la aceasta masina si durata de spalare? Am inteles ca se poate selecta si durata. Va rog raspunsuri doar de la cei care detin masina.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Am aceeasi masina de spalat numai ca am luat-o noua acum 15 ani. In general folosesc programul de 40 de grade la delicate. Chiar il recomand. Invarti rotorul spre dreapta(niciodata invers) pana in dreptul lui 40 delicate. Mai folosesc si mixt 40(lateral stanga), durata 95 de minute. Rapid 30(lateral dreapta) spala numai cu apa rece, 30 de minute. O precizare importanta, nu amesteca rufe albe cu colorate.
Deci selectezi programul, bagi rufele, inchizi bine usa de la cuva, pana se aude un click, pui detergent praf in compartimentul din stanga al sertaruiui tot din stanga, care se trage, cel mult 100 de grame, inchizi sertarul, te asiguri daca ai pus furtunul de scurgere a apei in vasul wc. Apesi primul buton din stanga, cel iesit in afara, ti se va aprinde ledul de sus si ledul din buton, apesi pe butonul cu led si astepti sa porneasca. Daca ai conectat-o la o sursa de apa. Daca nu ai inteles ceva, mai vorbim in privat.

7 răspunsuri:
| IceRope a răspuns (pentru IceRope):

Totuși există două modele BA800a+, diferite constructiv la partea de comenzi. Ai cu selector pe mijloc sau în dreapta panoului de control?

| BCătălin91 explică (pentru IceRope):

Salutare. Exact asa arata panoul. https://www.olx.ro/......g5Uib.html

| IceRope a răspuns (pentru BCătălin91):

Da, este model BA800A, fără +.
Găsești indicații în manualul pe care l-am postat mai înainte. Manualul este pentru trei modele, printre care și cel pentru BA800A.

| BCătălin91 explică (pentru darrio2007):

Multumesc pentru raspuns. Apropo stii cumva pentru ce este acel butonas mic ce are ceas in dreptul lui? Am vazut ca sunt si 3 led-uri langa numerotate cu 3, 6 si 9.

| darrio2007 a răspuns (pentru BCătălin91):

Se poate programa sa porneasca dupa 3 ore, 6 ore, 9 ore.

| darrio2007 a răspuns (pentru BCătălin91):

Am aceeasi masina de spalat numai ca am luat-o noua acum 15 ani. In general folosesc programul de 40 de grade la delicate. Chiar il recomand. Invarti rotorul spre dreapta(niciodata invers) pana in dreptul lui 40 delicate. Mai folosesc si mixt 40(lateral stanga), durata 95 de minute. Rapid 30(lateral dreapta) spala numai cu apa rece, 30 de minute. O precizare importanta, nu amesteca rufe albe cu colorate.
Deci selectezi programul, bagi rufele, inchizi bine usa de la cuva, pana se aude un click, pui detergent praf in compartimentul din stanga al sertaruiui tot din stanga, care se trage, cel mult 100 de grame, inchizi sertarul, te asiguri daca ai pus furtunul de scurgere a apei in vasul wc. Apesi primul buton din stanga, cel iesit in afara, ti se va aprinde ledul de sus si ledul din buton, apesi pe butonul cu led si astepti sa porneasca. Daca ai conectat-o la o sursa de apa. Daca nu ai inteles ceva, mai vorbim in privat.

| RaduRobertRO a răspuns:

Toate masinile lucreaxza la fel, ai un rotor de unde selectrezi programul, sper ca e in lmba romana, se pune detergent in sertaras, I este prespalare, II este spalare normala, al treilea este pentru balsam. Temperaturile sunt pe rufe, sunt la fel la toate masinile. Cauta cartea la orie alt model asemanator si totul e ok.